Протягом  І cеместру  2016-2017  н.р.  практичним психологом Борсяк Л.О.  велася робота відповідно до основних напрямків роботи (психодіагностика індивідуальна,психодіагностика групова, навчальна робота, просвітницька робота, корекційно  – розвивальна індивідуальна та групова  робота, методична робота) та відповідно до плану проходження атестації на звання «психолог-методист».

В напрямку  психодіагностики в індивідуальному порядку охоплено 35  вихованців, 11 педпрацівників, 16  батьків.

До групової психодіагностики  та соціально-психологічних  досліджень  залучено 397 вихованців всіх вікових категорій, 50 педпрацівників та 62  батьків.

Проконсультовано індивідуально 11 дітей , 1 педпрацівник,  29  батьків.

Консультування групове охопило  190 дітей середнього та старшого шкільного віку,  55 педпрацівників , 38  батьків.

До індивідуальних корекційних занять залучено 30 вихованців, більшість з яких дошкільнята.

Корекційно-відновлювальна та розвивальна робота індивідуальна  з учнями (дітьми)  проводилась у вигляді психологічних тренінгів, ігор, навчальних занять, а також міні-тренінгів з присутністю всіх членів 1-2 родин.

До участі у групових корекційно-відновлювавльних та розвивальних заняттях  було залучено 349 вихованців всіх вікових категорій, 68 педпрацівників та 14 батьків.

Просвітницькою роботою у вигляді бесід, відеолекторіїв  охоплено 160 вихованців, 50 педпрацівників та 20 батьків.

 

У ході обробки тестових робіт вихованців  та батьків у ході індивідуальних діагностичних та корекційних занять встановлено, що найчастішими причинами комунікативних проблем у дітей шкільного віку є  відсутність спілкування з однолітками до 6- 7-річного віку (це так звані домашні діти та діти,що проживають і спілкуються тривалий час лише з дідусями та бабусями), надмірна гіперопіка з боку старших членів сім’ї , страхи та  розлади стосунків з батьками.

У вихованців дошкільного віку найчастіше наявні страхи та тривожність, що відображаються на поведінці, якості сну і спілкування, наявності негативізмів.

Спільною причиною проблемних станів також простежується систематичне надмірне використання інтернету (тривалі безконтрольні ігри).

Паралельно у графічних тестах виявлено психологічні проблеми: комплекси, пов’язані із зовнішністю та стосунками із протилежною статтю; нерішучість, невпевненість у собі, проблеми з самооцінкою; погіршення пам’яті, розсіяна увага та астенічні стани , пов’язані з неправильним режимом дня, способом життя та неправильним харчуванням підлітків. Переважна більшість таких вихованців було запрошено до участі у психологічному тренінг для різновікової групи.

Соціометрія, проведена в гуртках  «англійська мова» виявила, що у досліджуваних  групах  більшість дітей має  сприятливий статус. Середній рівень благополуччя взаємин означає добробут більшості дітей групи в системі міжособистісних відносин, їх задоволеність у спілкуванні, визнанні однолітками.

На підставі таблиці виборів   можна сказати про характер відносин, існуючих у групах ,  свідчить про відсутність окремих  угрупувань  за статевою ознакою, спостерігається дружба між хлопцями і дівчатами.

В основі мотиву вибору у дівчаток та  хлопчиків дітей своєї статі знаходяться дружні відносини, а також проявляється інтерес до спільної діяльності з вибираними  дітьми.

У продіагностованих  положення, як дівчат, так і хлопчиків сприятливе в рівній мірі. Виявлено такий характер зв’язку,  як взаємна симпатія. Мотивація виборів в більшості випадків визначається бажанням дітей спілкуватися, мати спільну справу,свято .

Триває   комплексна діагностика дошкільнят ,  які займаються в Академії дошкільних наук з  метою виявлення рівня розвитку таких психічних процесів: сприйняття, увага, пам’ять, уява,мислення  та на предмет готовності до навчання в ЗНЗ.

 

Протягом жовтня-листопада була проведена діагностика рівня розвитку  майбутніх першокласників. Для діагностики були використані наступні діагностичні методики :

  • Кінестетичний малюнок сім’ї;
  • Малюнок сім’ї, де її члени зображені тваринами;
  • Психомалюнок людини;
  • Бесіди;
  • Спостереження за дітьми під час навчальної та ігрової діяльності.

При проведенні тестування  були враховані  реальні можливості дітей у межах їхньої вікової норми, самопочуття і емоційний стан на момент дослідження.

При проведенні тестування  були враховані  реальні можливості дітей у межах їхньої вікової норми, самопочуття і емоційний стан на момент дослідження.

З кожною дитиною проведене було обговорення малюнку-тесту і занотовані коментарі.

Психологом Борсяк Л.О. було обстежено 3   групи .  За результатами обробки тестових матеріалів встановлено:

  • всі присутні діти взяли участь у іграх та  тестуванні;
  • 2 дітей  всі ігри та тести сприймали негативно, багаторазово починали  плакати, відмовлялися  від виконання тесту і бесіди, трималися  насторожено , відсторонено , залякано;
  • 6 дітей мають – мають яскраво виражені ознаки страхів з причин  не дозованого теле- та інтернетпереглядів, частих покарань (залякувань), перенесеного стресу, невчасних пояснень з боку дорослих щодо нових подій ;
  • 4 дитина  має незначні ознаки страхів  та нестабільного емоційного стану.
  • 8 дітей мають ознаки  заниженої  самооцінки  ;
  • 100 % продіагностованих дітей групи розвиваються в межах вікової норми;
  • 6 дітей мають помітні вади мови ;
  • 5 дітей мають яскраво виражені ознаки негативізмів .

З метою створення умов для успішної соціально-психологічної   корекції проблем  вихованців АДН психологом Борсяк Л.О. складений список дітей, які потребують додаткової педагогічної уваги, надала консультації керівнику і частково батькам . Дев’ять    із цих дітей разом з батьками приходять на індивідуальні корекційні заняття .

З вересня 2016 року продовжено роботу у рамках проекту волонтерського супроводу «Ми будемо з тобою поруч», в рамках якого проведено: моніторинг у гуртках ЦТДЮ «Чим би я міг допомогти ровеснику з особливими потребами», розвивальні заняття з дітьми з ООП, акції та спільні заняття для дітей з ООП , дітьми –волонтерами та педагогами, що працюють на засадах волонтерства.

Вихованці та педагоги взяли участь у акціях «5 картоплин», «Миколай у кожен бліндаж», збір кришечок на виготовлення протезів.

Підготовлені та проведені тренінги   у рамках україно-данського проекту психосоціальної  підтримки людей ,що опинилися у складних життєвих обставинах , міський семінар-тренінг «Практичні реалії профілактики ВІЛ/СНІДу  у молодіжному середовищі в умовах ПНЗ».

Психолог Борсяк Л.О. пройшла навчання та отримала сертифікати за програмою Корпусу Миру «Профілактика ВІЛ/СНІДу», «Корекція кризових станів у дітей дошкільного віку» (від ЧОІППО).

У рамках засідань МО проведені  тренінги «Створи собі комфорт», «Психосоціальна підтримка дітей з особливими освітніми потребами », «Оптимізм – запорука успіху» та моніторинг характеру для керівників гуртків спортивно-реабілітаційного відділу.

У  рамках правовиховної та правоосвітницької роботи проведено тематичний декадник «Шляхи,які ми обираємо», у рамках якого організовані та проведені наступні заходи :  Всесвітній   день  боротьби зі СНІДом, волонтерський рейд «Кому потрібна наша допомога», відеолекторії «Захист від психологічного насилля», міні – заняття у гуртках «Обережно,СНІД», «Перетворення дівчини в жінку», навчальні заняття «Профілактика торгівлі людьми».

На самому початку навчального року були оформлені соціальні паспорти гуртків, які містять детальну інформацію про вихованців соціально-уразливих категорій, відповідно  ці діти протягом року залучені до індивідуальної роботи та у тренінгові заняття. Також створений загальний соціальний паспорт закладу, інформація якого систематично оновлюється.

Індивідуальні заняття з вихованцями та родинами проводяться в каб. №5 за складеним графіком. Найчастішими зверненнями цього року є страхи та емоційні розлади; наслідки гіперопіки, тривалого  або частого лікування , шумного розлади стосунків з  батьками , ненормованого та неконтрольованого телеперегляду та інтернет-користування.

Підготовлено 6 примірників  методичних рекомендацій  «Психолого-педагогічний супровід  дітей з особливими освітніми потребами» та затверджені на науково-методичній раді ЧОІППО.

Психологічна служба нашого закладу забезпечує виконання державних та регіональних програм, запитів учасників навчально-виховного процесу.

 

Звіт  про  роботу  за І  семестр 2016 – 2017 н.р.  практичного  психолога  Супруненко Олени  Олександрівни

Практичним психологом Супруненко О.О. у І семестрі 2016 – 2017н.р.  охоплені   наступні  види  роботи:

  • психодіагностика індивідуальна та групова,
  • консультаційна робота  індивідуальна та групова
  • корекційно – відновлювана та  розвивальна  робота  індивідуальна та групова
  • психологічна просвіта,
  • методична робота,
  • навчальна робота.

Роботою охоплені всі учасники навчально-виховного процесу: гуртківці, керівники гуртків, батьки.

Психодіагностичною  роботою  індивідуально  охоплено 159  гуртківців ,  групами  охоплено 1312 вихованців 75  педагогів, та 560 батьків.

У вересні – жовтні    проведена  групова  діагностика «Чому  я  обрав  цей  гурток» з метою  виявлення  пропозицій  гуртківців  щодо  покращення  організації  роботи  закладу. Дослідження  стану  психологічного  комфорту  в  гуртках, до якої  було  залучено  710 вихованців  віком 8 – 18 років, показали 68,7% опитаних  займаються в ЦТДЮ  2 роки а 31%  тільки  вступили до  центру . Особливою  популярністю  користуються  наступні  гуртки: академія  дошкільних  наук, лінгвістичний  клуб «Друга  мова», гуртки  хореографії,  творча  майстерня «Креативне  рукоділля», студія  образотворчого  мистецтва  «Палітра», гуртки «Юний  художник», «Веселка», ансамбль  народного  танцю «Пролісок», творча  майстерня  «Народні  промисли»

Так з  метою  вивчення думки  батьків  щодо  поліпшення  навчально – виховного  процесу в ЦТДЮ   в вересні – жовтні проведене  опитування  батьків  вихованців  «Чому  ваш  вибір ЦТДЮ»  в опитуванні  прийняли  участь 690 батьків.

Проведена комплексна діагностика  дітей  дошкільного  віку, які відвідують  академію  дошкільних  наук, для виявлення потенційної “групи ризику”, тобто дітей, чиє подальше навчання та виховання пов’язані з суттєвими труднощами ; дослідження адаптації в групі, спостереження  поведінки, можливих  емоційних  проблем, рівня  розвитку   комунікативних  навичок. Виявлення  рівня  розвитку  таких  якостей,  як  увага, уміння  слухати  дорослого, інтелектуальної  моральної  та  психологічної  готовності    до  навчання  у  школі.

Дослідження  включали:

– збір даних про  фізіологічний   стан  вихованців (статистичні дані);

– анкетування та  опитування  батьків, керівників  гуртків АДН   (виявляємо наявність психосоматичних  симптомів  та збираємо інформацію про  поведінку дитини на  заняттях)

–  обстеження  дошкільнят  за допомогою індивідуальних  бесід,  спостереження  їх  під  час  навчальної  діяльності,  психомалюнки  з  дітьми «малюнок  людини», «КМС», «динамічний  малюнок   сім’ї » (досліджували  емоційне сприйняття нової соціальної ситуації, зокрема процесу навчання, вчителя, одногрупників, самооцінки, виявлення  страхів,  тривожності,  рівень  графічних  навичок, рівень  розвитку  дрібної  моторики, комунікативних  навичок, орієнтування  у  навколишньому  світі);

Дослідження проводилося протягом  жовтня 2016 року

Продіагностовано  9  груп АДН наступних  керівників:

Припутненко С.С. – (2 гр),

Тищенко Н.В. – (3 гр),

Бойко Ю.Ю. – (2гр),

Пятигорець Н.М. – (2гр).

За результатами   діагностики   більшість 86  дітей  емоційно – позитивно  ставляться  до  себе, що  свідчить про здатність  аналізувати  свої  вчинки  і  мають  оптимальну  працездатність, відрізняться  бадьорістю, здоровою  активністю. Розвиток цих  вихованців відповідає  віковим  нормам.  На  основі  тестувань у 44 вихованців  виявлено  ознаки  страхів,  агресивності, тривожності, які  потребують підвищеної  уваги на  заняттях. 13 дітей  мають  труднощі  у  навчанні  гіперактивність, неуважність, швидку   стомлюваність. Варто відмітити, що для цих  дітей  достатньо  складними були завдання, які передбачали прояв таких необхідних для навчання  якостей, як здібність організувати свою увагу, підкорити її виконанню завдання, утримати поставлену мету, вибудувати відповідно до неї свої дії, критично оцінити результат.

З метою профілактики дезадаптації вихованців АДН , прогнозування труднощів у навчанні та шляхів їх вирішення, створено список  дітей які потребують  підвищеної  психолого-педагогічної  уваги,  з них 12 дітей спільно з батьками відвідують індивідуальні  корекційні  заняття  психолога.

Корекційно-відновлювана та розвивальна робота  проводитись у вигляді розвивальних і корекційних занять, тренінгів. Заняття розрізняються залежно від мети, завдань, вікової категорії учасників та мають свою структуру, індивідуально  охоплено 78  вихованців. У  групових корекційно – відновлюваних  та  розвивальних  заняттях взяли участь 444  гуртківці 85 педагоги та 60 батьків.

15 вересня на базі Центру творчості відбувся психологічний партнерський тренінг для дітей з родин вимушених переселенців у рамках співпраці з громадською організацією Червоного хреста.До участі та проведення були залучені : Кадом Леонора Кадомівна координатор проекту (м.Київ), Горяча Людмила Володимирівна, (регіональний координатор проекту Чернігівської обласної організації ТЧХУ),волонтери Прилуцької міської організації ТЧХУ- завідуюча організаційно –масового відділу,практичний психолог ЦТДЮ Борсяк Лариса Олександрівна, практичний психолог ЦТДЮ – Супруненко Олена Олександрівна

Учасники тренінгу діти родин  вимушених  переселенців  ближче познайомились один з одним та з волонтерами організації Червоного хреста . Протягом двох годин учасники інтенсивно навчалися адаптуватися в новому колективі, знайомитись, презентувати свої найуспішніші сторони та надзвичайні вміння. Подібні заходи  психологічна служба планує  практикувати і надалі.

З метою максимального   розвитку  особистості  дитини з  високим  рівнем  здібностей  в Центрі  творчості  діє  програма психологічного  супроводу здібних  і  обдарованих  вихованців ЦТДЮ.

Програма  спрямована на  виявлення  обдарованих та  здібних  дітей, створені умови  для  реалізації  індивідуальних  творчих  здібностей  дітей, різностороння співпраця  з  батьками  обдарованих  дітей, керівниками гуртків.

Згідно  плану  роботи до  програми  психологічного  супроводу  здібних  та  обдарованих  вихованців ЦТДЮ  в  центрі творчості  налічується  58 обдарованих дітей, з якими були проведені індивідуальні консультації з , керівниками  гуртків, тренінгові  заняття:   «Я творчий, креативний, обдарований», «Вчимося  бути  толерантними» , «Командоутворення» консультації для керівників гуртків «Обдарованість  в  умовах  позашкілля»

Створені  індивідуальні  карти  супроводу  обдарованих  та  здібних  дітей,  поповнюється  банк  даних ЦТДЮ обдарованих  вихованців.

 

Під час тематичного  місячника  гуртків іноземних мов «New discoveries»  з 15 жовтня по 15 листопада 2016р: вихованці гуртків «Друга  мова» взяли участь у психологічних іграх та тренінгах «Безконфліктна поведінка» (групи  Циганко О.О. Щербін М.В.) «Вчимося  бути  толерантними» (Ровна В.М, Микитченко Н.В.).

 

Під  час  тематичного  місячника  декоративно – прикладного   та  образотворчого  мистецтва  «Ми  достойні. Щоб  нами  пишалися» який відбувся з  16.11 – 15.12.2016р. вихованці  відділу  взяли  участь у психологічних  іграх, тренінгах «Умій дружити», «Командоутворення» (Авраменко Н.С, Колеснікова О.В, Яременко І.В., Волик А.О)

 

Заходи  проведені  відповідно  плану  декадника  гендерного та превентивного  виховання  «Шляхи, які  ми  обираємо» 01.12 – 20.12.2016р.

 

Для  проведення в ЦТДЮ щорічної акції  «16 днів проти гендерного насильства»  у ЦТДЮ  складені плани-додатки проведення заходів щодо впровадження гендерних підходів  у навчально-виховний процес, підвищення  рівня компетентності педагогічних працівників із даної проблематики та обізнаності  населення до подолання епідемії ВІЛ-інфекції /СНІДу.

У вказані терміни складені та подані в ММЦ управління освіти звіти про проведену роботу у напрямку гендерного виховання та протидії епідемії ВІЛ/СНІДу. Для інформування вихованців та батьків для  керівників    розроблені наступні  заходи:  Інформаційна  виставка   «Обережно , СНІД», анкета «Що ви знаєте про ВІЛ\СНІД» ,тренінг  «Формування  здорового  способу  життя  та профілактика ВІЛ/ СНІДу», Круглий  стіл з  лікарем –  дерматовенерологом  «Інформація – гарант  захищеності», навчальні  заняття «Профілактика  торгівлі   людьми», бесіди  у  гуртках  «Шкідливі  звички»,

День  прав людини в ЦТДЮ:  Інформаційні   години  та  розповсюдження  пам’яток  «Он-лайн  спілкування. Як  не  перебільшити», «Що  таке «гендер», «Як  спілкування  в  Інтернеті  може  призвести  до  кіднепінгу»

 

Психологічною  службою велась робота з дітьми “групи ризику”(11 осіб):  виявлені такі діти в гуртках, вони були залучені до роз’яснювальної та корекційної роботи ,просвітницьких заходів. Керівники  гуртків   отримали   рекомендації по організації  роботи і з цими дітьми.

Консультаційна  робота

За  І  семестр  2016 – 2017 н.р.    проведено 765  консультацій (первинних та повторних) для вихованців , а також 55- для педагогів ЦТДЮ, і 300 консультацій для батьків вихованців.

Процес консультування зазвичай проходив у два етапи:

а) первинне консультування – під час якого збираються основні дані і уточнюється запит,

б) повторне консультування – для одержання більше об’єктивної інформації за допомогою діагностичних методів, визначення плану подальшої роботи з проблеми; крім того, батькам давалися рекомендації по особливостей взаємодії з дитиною і способам подолання труднощів. Повторні консультації в деяких випадках не обмежувалися окремим прийомом, а носили системний характер. У  цьому випадку під час бесіди обговорювалася динаміка роботи з дитиною і уточнювалися рекомендації.

Психологом  Супруненко О.О. надані індивідуальні   консультації   гуртківцям з таких питань:   стосунки в сім’ї,  адаптації в новому  колективі, проблеми з  самооцінкою,стосунки з протилежною статтю,  навчання та  у вільний час.

У процесі консультування вирішувалися наступні завдання:

прояснення і уточнення запиту; збір психологічного анамнезу для встановлення можливих причин порушень; діагностика порушень; рекомендації вихованцям, а також педагогам і батькам з питань виховання та усунення порушень.

Висновки. В цілому можна вважати, що проведена за минулий період консультативна робота була достатньо ефективною і дозволяла вирішити всі необхідні завдання консультативної діяльності. Однак, більшість консультацій носили разовий характер, що може бути пов’язано з недостатньою вмотивованістю клієнтів на подальшу роботу, під час якої не вдалося донести до клієнтів важливість подальшої  колекційної  роботи. У зв’язку з цим у подальшому необхідно проаналізувати і визначити причини ситуації, що склалася, а також приділяти більше уваги мотивуванню клієнтів на більш глибоку роботу.

 

Робота психологічної  служби з педагогічним  колективом.
Більшість  керівників гуртків у своїй професійній діяльності потребують кваліфікованого  психологічного супроводу.

20.10.- 11.11.2016р.  проведено моніторинг  готовності  педагогічних  працівників ЦТДЮ  до  виховання  патріотизму  у  школярів як  соціально  –  педагогічної  проблеми з метою визначення  готовності педагогів до  виховання  патріотизму у  вихованців ЦТДЮ.

В рамках  роботи Школи  досвідченого  педагога  ЦТДЮ  проведений  тренінг “СТЕРЕОТИПИ У ПЕДАГОГІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ШЛЯХИ ЇХ ПОДОЛАННЯ» з метою    усвідомлення впливу установок та стереотипів на особистість педагога, його професійну діяльність; подолання негативних, трансформація застарілих, закріплення позитивних педагогічних стереотипів у педагогів.

 

Поле діяльності практичного психолога у  взаємодії з педагогами досить широке. Найбільш  актуальними для керівників гуртків ЦТДЮ є психологічна  просвіта, проведення психологічних  тренінгів, підвищення  психологічної  культури педагога.

Найчастіше  педагоги звертались з такими питаннями:  емоційне  виснаження  на  роботі, спілкування з дітьми в кризовий  період, взаємовідносини в  педагогічному колективі , зняття  психологічної напруги на заняттях   свого  гуртка.
Консультаційна робота здійснювалась по таких темах:  суперечки в дитячому  колективі та шляхи їх вирішення, як  підготувати дитину до школи,  типи  темпераменту, «самотні діти»

Психологічною  просвітою охоплено 250 гуртківців 56  педагогів та 70  батьків.

Психолог  Супруненко  О.О.  пройшла курс  тренінгу  за  темою: «Психологічна  підтримка  на  рівні  громади»  за  матеріалами  Ресурсного  Центру  психосоціальної  підтримки Міжнародної  Федерації  товариства  Червоного Хреста та  Червоного  півмісяця ,  та  отримала  сертифікат.

Систематично  висвітлюється  робота  психологів  на  сторінці  «Психологічна  служба» на  сайті ЦТДЮ