ПЛАН

методичної роботи   Центру творчості дітей  та юнацтва

на 2016-2017 навчальний рік 

ВСТУП

 1. Аналіз результатів діяльності методичної роботи з педагогічними кадрами ЦТДЮ у 2015-2016 н.р.

Центр творчості дітей та юнацтва у 2015-2016 н. р. реалізовував V етап науково- методичної теми «Формування духовно-моральних цінностей у процесі розвитку інтелектуальних та творчих здібностей вихованців».

Методична робота проводилась так, щоб у рамках реалізації останнього етапу Концепції науково- методичної теми, сприяти підвищенню наукового рівня педагогічних працівників, їхньої підготовки до засвоєння нових програм, досягнень психолого-педагогічної науки, методики викладання, перспективного педагогічного досвіду, найбільш повному розкриттю здібностей і талантів педагогів.

У закладі проведено:

 • Узагальнення матеріалів роботи ЦТДЮ по реалізації науково – методичної теми «Формування духовно – моральних цінностей у процесі розвитку інтелектуальних та творчих здібностей вихованців» – Мельниченко Н.М.
 • Моніторинг «Духовність учасників навчально – виховного процесу» (всього 120 опонентів) – Борсяк Л.О.
 • Моніторинг серед вихованців «Чим би я міг допомогти дитині – інваліду» (залучено 90) – Борсяк Л.О.
 • Міні – тренінг для колективу в рамках засідання педради «Позитивне мислення – запорука успіху» – Борсяк Л.О.
 • Виїзний семінар для колективу «Доторкнися душею до святинь» – Ребенок А.А., Семенченко Н.І.
 • Майстер – клас у рамках МО керівників гуртків АДН «Хто всередині мене» – Борсяк Л.О.
 • Діагностика морально – психологічного комфорту учасників НВП – Супруненко О.О., Борсяк Л.О.
 • Стаття в газеті «Прилуччина» № 9 від 03.03.2016 р. «Разом заради мирної України» – Авдєйчік О.І.
 • Методичні рекомендації «Методика проведення свят з національно – патріотичного виховання» – Авдєйчік О.І.
 • Методичні рекомендації «Організація екскурсій в природу» –

Авдєйчік О.І.

 • В листопаді 2015 р. в рамках методичного об’єднання керівників гуртків АДН були проведені педагогічні посиденьки «Сторінками народної спадщини» – Горбань О.В.
 • Інтернет-кафе на тему «Сучасна українська сім’я. Роль ужитті української родини чоловіка і батька». – Горбань О.В.
 • Свято в родинному колі «Вечори на хуторі біля Диканьки» –

Горбань О.В.

Протягом 2015-2016 н. р. була організована робота практичних психологів по наданню психологічної допомоги постраждалим дітям в ході військового конфлікту на сході країни, переселенцям, членам їх сімей і родичам загиблих в ході АТО.

Була надана допомога 45 дітям-переселенцям, 40 батькам переміщених дітей, сім’ям учасників АТО (30 осіб), двом дітям із сімей загиблих. Психолог Супруненко О.О. стала волонтером у рамках програми «Підтримка довгострокової соціальної стабільності в Україні та пройшла навчання по організації груп взаємодопомоги для демобілізованих військовослужбовців та сімей демобілізованих у м. Києві та Київській області. По закінченні курсу навчання отримала сертифікат Всеукраїнської школи самодопомоги.

Індивідуально проконсультовано 67 вихованців середнього та старшого шкільного віку, 30 педагогів, 50 батьків.

Груповими консультаціями охоплено 2012 дітей, 80 педпрацівників, 320 батьків. Просвітницькі заходи охопили 356 дітей, 76 педагогів, 62 батьків.

До гуртків закладу зараховано 17 дітей із західних областей країни, де відбуваються воєнні дії. Всього проведено 60 тренінгів та психологічних ігор, два майстер-класи.

Найцікавіші з них такі:

 • Проект «Ми будемо з тобою поруч»:

– тренінги спільні для дітей з обмеженими можливостями та волонтерів: «Селфбілдінг», коучінг «Живе дерево», «Ми будемо поруч»- Борсяк Л.О.

 • Тренінг для аудиторій «діти + педагоги» «Емоційно – інтелектуальний ключ до успіху» – Борсяк Л.О.
 • Психологічна гра для колективу «Духовність – універсальний творчий ресурс ХХІ ст.» у рамках МО – Борсяк Л.О.
 • Психологічний супровід родин учасників АТО та внутрішньо переміщених осіб під час тренінгів – Борсяк Л.О, Супруненко О.О.
 • Тренінг у рамках МО – «Школа моралі» – Борсяк Л.О.
 • Декадники толерантного ставлення до людей, що живуть з ВІЛ/СНІД – Борсяк Л.О., Супруненко О.О.
 • Тренінг «Щастя – творити добро» для вихованців середнього та старшого шкільного віку – Супруненко О.О.
 • Тренінг для педагогів та вихованців АДН «Духовно – моральний розвиток обдарованих вихованців» – Супруненко О.О.
 • Ігрова програма до Дня інвалідів «Я серед людей» – Авдєйчік О.І., Супруненко О.О.

 

На підтримку дітей соціально-вразливих категорій, дітей з фізичними та розумовими вадами продовжив свою роботу інноваційний психологічний проект «Ми будемо з тобою поруч» (Борсяк Л.О.). Створені три загони волонтерів для роботи з дітьми-інвалідами на базі ЦРДІ, ЦТДЮ та з дітьми, що знаходяться вдома.

Постійними учасниками стали вихованці: Сердюк Софія, Селютіна Яна, Карпенко Яна, Грицаненко Андрій, Нікітіна Вікторія, Желіба Олексій та педагоги Борсяк Л.О., Авдєйчік О.І., Супруненко О.О., Ребенок А.А., Москаленко В.Г., Авраменко Н.С., Кишиневська І.О.

На сьогоднішній день створена система заходів, що найчастіше проводяться в даному напрямку роботи:

–   Майстер-класи з різних видів декоративно-прикладного мистецтва, які проводять керівники гуртків ЦТДЮ. Діти з обмеженими можливостями почуваються не просто на рівних зі звичайними під час таких занять, а іноді і досягають більшого.

–  ЦТДЮ є постійним учасником благодійних акцій, при чому рівень участі дітей постійно зростає: зібрано 2 мішки кришечок для протезів воїнам АТО, діти-волонтери організували збір овочів і віддали громадській організації «Червоний хрест» для самотніх пенсіонерів, родин переселенців, робили іграшки-подарунки дітям-інвалідам.

–  Розважальні програми, на які запрошені діти з родин переселенців і учасників АТО, дають можливість адаптуватися в колі нових знайомих, розважитись, переключитись, отримати позитивні емоції та нові враження.

– Ігрові тренінги, заняття, де учасники мають змогу розкритися, почуватися впевнено і комфортно, а, головне, нарівні з усіма.

– Окремі навчальні заняття з дітьми волонтерами та педагогами-кураторами, на яких учасники навчаються спілкуватися з людьми, що потрапили у складні життєві обставини.

 

Проведені цікаві заняття, тренінги, ігри:

«Тренінг продуктивного спілкування»

«Легко спілкуватися»

«Селфбілдінг»

Коучінг «Живе дерево»

«Школа моралі»

«Хто всередині мене»

«Позитивне мислення» та ін.

 

У грудні 2015 року проведено ігрову програму до Дня інвалідів «Я серед людей», у якій взяло участь 53 дитини.

З 2010 року працює гурток соціальної адаптації для вихованців Прилуцького навчально-реабілітаційного центру. У 2015-2016 н. р. 15 дітей віком 6-7 років відвідували заняття з англійської мови, художньої естетики, логіки, валеології та заходи до Дня Святого Миколая, Новорічний ранок, Випускний вечір, де отримали солодкі подарунки та іменні пенали для шкільного приладдя.

Продовжили свою роботу гуртки на базі Центру реабілітації дітей інвалідів. У 2015-2016 н. р. діти, які мають обмежені фізичні можливості працювали у гуртках:

 • бісероплетіння (керівники Дорошенко С.М., Колеснікова О.В.)
 • квілінгу (керівник Волик А.О.)
 • оздоровчої фізкультури (керівник Боднар Ю.А.)
 • лялькового театру (керівник Павлова Л.І.)

Загальна кількість вихованців – 53 особи.

Роботи дітей з обмеженими можливостями були представлені на звітній виставці ЦТДЮ та персональних виставках у Міській центральній бібліотеці. (Козина Д., Радченко Є.)

Вихованка з обмеженими можливостями Козина Діана стала переможцем (II місце) Міжнародного фестивалю дитячої творчості «Сузір’я Орфея» (Болгарія), на якому була присутня особисто. Участь у Міжнародному фестивалі дитячої творчості «Мистецькі барви» (Козина Д., Правдивець В.) принесла учасникам звання лауреатів. У виставці творчих робіт до Дня інвалідів (м. Чернігів) взяло участь п’ять вихованців, відмічено роботи Радченко Є., Козини Д.

 

Паралельно роботі з гуртківцями велася робота по вихованню духовно-моральних цінностей в колективі педагогів та батьків. Дане питання піднімалося на педагогічній раді «Національно-патріотичне виховання підростаючого  покоління в процесі навчально-виховної роботи у ЦТДЮ» (березень 2016).

Заслуховувалось на засіданнях методичних об’єднань закладу:

 • Виховання паростків моральності засобами українського дитячого фольклору; (листопад 2015)
 • Виховні можливості народного хореографічного мистецтва та його вплив на розвиток творчих здібностей гуртківців; (грудень 2015)
 • Патріотичне виховання, як необхідність сьогодення заради спасіння нації; (квітень 2016)

 

З 15 по 31 січня 2016 року у закладі проведено тематичний декадник духовно-морального та родинного виховання «Духовна скарбниця», у рамках якого проведено 25 годин спілкування, 12 заходів морально-правового виховання, 2 тренінги та психологічну гру для педколективу «Духовність – універсальний творчий ресурс XXI ст.». Школа сучасних батьків, що організована на базі гуртків гуманітарного відділу, піднімала проблему формування національної свідомості гуртківців через систему виховної роботи у ЦТДЮ.

У лютому 2016 року заклад став учасником міської виставки-конкурсу «Хіт-парад кращих проектів духовно-морального спрямування». У березні 2016 р. проведено конкурс серед керівників гуртків на кращого організатора та вихователя дитячого колективу. Перемогу отримали Угліна І.І., керівник гуртків АДН та Пуць О.Ю., керівник хореографічного колективу «Канон». На міський етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН було репрезентовано роботу з мистецтвознавства «Фестивальний рух у Прилуках». (керівник Сікалова Ю.О.)

У рамках підведення підсумків роботи над реалізацією науково-методичної теми «Формування духовно-моральних цінностей у процесі розвитку інтелектуальних та творчих здібностей вихованців» створено систему роботи закладу, до якої ввійшли заходи навчальної, виховної, методичної роботи та зібрані матеріали за всі роки роботи над темою.

Усвідомлюючи, що методична робота має бути життєвою потребою кожного педагога й одночасно обов’язковою вимогою, найважливішою умовою забезпечення ефективного функціонування та розвитку навчального закладу, у ЦТДЮ працювали:

 • Методична рада;
 • 5 Методичних об’єднань; (керівники Берьозко Н.О., Бухтіярова Н.В., Тимченко І.В., Авдєйчік О.І., Циганко О.О.)
 • 2 Школи перспективного педагогічного досвіду; (керівники П’ятигорець Н.М., Корячко Л.В.)
 • Школа педагогічної майстерності; (керівник Шигань Н.Д.)
 • Школа молодого керівника гуртка; (керівник Сидоренко Л.Л.)
 • Постійно діючий майстер-клас за методикою М. Монтессорі; (керівник Тищенко Н.В.)
 • Методичний проект «Від успішного керівника гуртка – до успішного випускника АДН»; (керівник Бухтіярова Н.В.)
 • Консультативний пункт по підготовці до Всеукраїнського конкурсу «Джерело творчості – 2016» (керівник Мельниченко Н.М.)
 • Майстер-клас для батьків з англійської мови «Повертаймося до школи» (керівник Ровна В.Г.)

 

В процесі реалізації різних форм методичної роботи увага зосереджувалась на таких проблемах:

 • Розробка й упровадження інноваційних педагогічних технологій:
 • проект «Навчаємося разом з батьками» (групи «Кенгуру); (Бухтіярова Н.В., Бабак В.В.)
 • гуртки «Разом до школи» для дітей, що не відвідують дитячі установи; (Горбань О.В., Бойко Ю.Ю., П’ятигорець Н.М.)
 • заняття сенсорики та за методикою М. Монтессорі. (Бухтіярова Н.В., Тищенко Н.В.)
 • Упровадження сучасних досягнень психолого-педагогічної науки й педагогічного досвіду:
 • розвивальні заняття раннього психоемоційного розвитку «Весела карусель»; (Супруненко О.О.)
 • Активізація творчого потенціалу педагога:
 • конкурс сучасного заняття; (Горбань О.В.)
 • конкурс майстер-класів декоративно-прикладного мистецтва; (Чередніченко М.Г.)
 • методичні понеділки (адміністрація)
 • Опанування методологічних і теоретичних основ навчальних дисциплін:
 • створення навчальних програм; (Угліна І.І., Бабак В.В., Горбань О.В., Бухтіярова Н.В., Тищенко Н.В.)
 • розробка методичних рекомендацій; (Корячко Л.В., Сагайдак С.В., Ровна В.Г., Микитченко Н.В., Угліна І.І.)
 • Формування в педагогів та вихованців свідомого ставлення до національних і загальнолюдських цінностей як вищої форми особистісного розвитку:
 • створення морально-психологічного клімату в колективі;

(Борсяк Л.О., Супруненко О.О.)

 • інноваційна відкритість й активність педагогів. (Мельниченко Н.М.)

 

Одним  із дієвих засобів впливу на розвиток професіоналізму керівника гуртка є систематична робота методичних об’єднань.

У 2015 – 2016 н. р. вона була спрямована на підвищення професійної майстерності та розвиток творчої ініціативи. У результаті підвищилась якість проведення занять, розширився діапазон методів навчання та виховання, які використовуються в роботі з гуртківцями на заняттях та у вільний час. Підвищився рівень самоосвітньої діяльності педагогів.

Ефективно було проведено засідання МО керівників гуртків АДН, з використанням методу «педагогічне ноу-хау», на якому кожен педагог презентував себе як різностороння особистість, яка має свої захоплення та хобі. Найкращими були презентації Угліної І.І., Москаленко В.І., Спиці Н.Г., Даниленко О.О., Бойко Ю.Ю.

Цікавими формами роботи були насичені засідання МО художньої самодіяльності:

 • мозковий штурм «Шляхи розвитку професійної компетентності керівника гуртка»;
 • майстер-клас з вокалу викладача Школи мистецтв Ратинської Н.Ф.;
 • майстер-клас з хореографії керівника ансамблю «Прилучанка» МБК – Мижак В.М.;
 • ділова гра «Марафон педагогічної майстерності».

 

Актуальні питання, що забезпечують професійне, культурне і творче зростання керівників гуртків розглядалися на засіданнях МО декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва. Педагоги ділилися досвідом роботи, обговорювали найбільш ефективні методи навчання. Найбільше зацікавлення викликали теми:

«Види навчально-творчої діяльності в арсеналі керівника гуртка

(Тимченко І.В.);

«Формування у керівника гуртка власної педагогічної ідеї.»

(Сидоренко Л.Л.);

«Майстер-клас як форма підвищення кваліфікації педагога»

(Чередніченко М.Г., Федченко Ю.А.)

 

Вже стало традицією членів МО та їх вихованців щорічно приймати участь у літературно-мистецькій премії ім. Любові Забашти «Квіт папороті». Цього року Зразкова студія образотворчого мистецтва «Палітра» (керівники Шигань Н.Д., Сидоренко Л.Л.) стала дипломантом II ступеню, а вихованка Колеснікової О.В. Катаєва Катерина отримала грамоту за участь у цьому конкурсі.

Керівники гуртків МО лінгвістичного клубу «Друга мова» під час чергових засідань розробили пакет олімпіадних завдань для вихованців 3, 4, 5, 6, 7, 8 років навчання, підготували тематику дослідницьких робіт для гуртківців 2, 3, 4, 5, 6,7, 8 років навчання.

У травні 2016 року завершена робота майстер-класу за методикою      М. Монтессорі. До складу творчої групи входили 4 педагоги (Тищенко Н.В., Угліна І.І., Припутненко С.С., Москаленко В.Г.) Термін дії – 3 роки. За час реалізації плану майстер-класу введені навчальні заняття у гуртках «Кенгуру», що відкриті у рамках проекту АДН «Навчаємося разом з батьками», розроблені плани-конспекти до 40 занять, виготовлена дошка-тренажер для розвитку моторики рук малят, розроблений дидактичний та роздатковий матеріал до кожного заняття, придбані монтессорі-матеріали для розвитку сенсорики. Підсумком роботи майстер-класу стала розробка навчальної програми «Інтеграція ідей М. Монтессорі у позашкільному навчальному закладі».

З метою забезпечення необхідних умов для вдосконалення професійного та методичного рівня, піднесення рівня компетентності, культури педагогів з 2014 року у гуманітарному відділі діяв проект «Від успішного керівника гуртка – до успішного випускника АДН». Дія проекту розрахована на  2 роки. Головна мета проекту – створення сприятливих умов для розумового, інтелектуального, естетичного та фізичного розвитку вихованців та керівників гуртків.

 

У рамках проекту започатковано для вихованців:

 • Тиждень науки в АДН;
 • Конкурс проектів «Конструкторське бюро»;
 • Школа додаткових індивідуальних занять «Умка».

 

Проведено для керівників гуртків: 

 • Тиждень сучасного заняття;
 • Тиждень бінарного заняття;
 • Майстер-класи по впровадженню в практику роботи сучасних інноваційних педагогічних технологій.

 

Педагоги брали участь у семінарах, тренінгах, педагогічних посиденьках:   

 • Вечорниці у світлиці;
 • Виставка педагогічних інновацій «Плекаємо творчість – надихаємо на зростання»;
 • Педагогічне ноу-хау «Застосування засобів етно-педагогіки у формі здоров’язберігаючого життя дошкільнят»;
 • Педагогічні посиденьки «Сторінками народної спадщини. Збереження традицій – пошук нового».

 

Підсумковим етапом роботи проекту є узагальнення досягнутих результатів, висновки і проектування наступної діяльності. Даний етап передбачає аналіз рівня впровадження сучасних новітніх технологій, професійного, творчого, культурного зростання педагогів.

Багаторічна методична робота з педагогічними кадрами дає позитивні результати. З року в рік зростає кількість висококваліфікованих педагогів, досвід яких заслуговує вивчення та впровадження.

 

Результати атестації 2016 – 2017 н. р. наступні:

 • присвоєно звання керівник гуртка-методист Угліній І.І.;
 • присвоєно кваліфікаційну категорію методист «спеціаліст II категорії»:

Авдєйчік О.І., Чередніченко М.Г.;

 • присвоєно вищі тарифні розряди: Ровній В.Г., Микитченко Н.В., Паламарю С.Б., Авдєйчік О.І., Семенченко Н.І., Левченко Д.В., Федченко Ю.А.;
 • атестовані на відповідність раніше присвоєним тарифним розрядам: Лещенко Л.В., Колеснікова О.В., Москаленко В.Г., Островський С.І., Павлова Л.І., Сагайдак С.В.

Всього атестовано 14 працівників. Підвищили свою кваліфікацію у 2015 – 2016 н. р. – 12 педагогів та 1 практичний психолог.

Адміністративно-методичним апаратом ЦТДЮ здійснено:

 • моніторинг виконання навчальних програм (I, II семестр);
 • моніторинг збереження контингенту гуртківців;
 • моніторинг рівня проведення підсумкових занять;
 • моніторинг раціонального використання годин виділених для індивідуальної роботи;
 • моніторинг результативності роботи колективу над V етапом методичної теми;
 • моніторинг результативності вивчення навчального матеріалу у гуртках соціально-реабілітаційного напряму;
 • моніторинг відвідування занять гуртківцями;
 • моніторинг участі гуртківців у конкурсах, виставках, змаганнях різних рівнів;
 • моніторинг ведення конспектів занять;
 • моніторинг ведення журналів гурткової роботи.

 

Банк даних використання елементів інноваційних технологій у навчальному та виховному процесі ЦТДЮ налічує 10 видів технологій.

У гуманітарному відділі (Бухтіярова Н.В.) створений банк даних керівників гуртків відділу, які працюють в інноваційному режимі, до якого ввійшли 22 педагоги. Продуктивно, цього року, в інноваційному режимі працювали: Тищенко Н.В., Бухтіярова Н.В., Циганко О.О., Борсяк Л.О., Поддубна Т.О., Супруненко О.О.

У ЦТДЮ було організовано і проведено ряд конкурсів:

 • конкурс тематичних місячників;
 • конкурс сучасного заняття, переможцями якого стали Припутненко С.С., Тищенко Н.В., Бойко Ю.Ю., П’ятигорець Н.М.;
 • конкурс бінарного заняття, переможцями стали керівники гуртків Щербін М.В., Микитченко Н.В.;
 • конкурс на кращого організатора дитячого колективу, переможці Угліна І.І., Пуць О.Ю.;
 • педагогічний фестиваль «Райдуга талантів», учасниками якого стали 13 педагогів. Найкращими були презентації матеріалів з досвіду роботи Корячко Л.В., Федченко Ю.А., Чередніченко М.Г.
 • обласний етап Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників ПНЗ «Джерело творчості – 2016», переможцем якого стала Тимченко І.В. (I місце), керівник творчої майстерні «Чарівниця»;
 • обласний конкурс «Методична панорама», переможці Федченко Ю.А. (І місце) в номінації «Я віртуоз своєї справи» та Сидоренко Л.Л. (ІІ місце) у номінації «Новатор позашкілля»;

 

2016 рік оголошено Роком англійської мови в Україні. Керуючись наказом управління освіти ПМР у закладі складений план заходів ЦТДЮ щодо святкування у Прилуках в 2016 році Року англійської мови. Центром творчості дітей та юнацтва проведено ряд заходів:

 • тематичний місячник «New Discoveries»;
 • олімпіада з англійської мови серед вихованців 3-8 років навчання, у якій взяло участь 60 гуртківців;
 • конкурс дослідницьких робіт серед вихованців 2-8 років навчання, всього 11 учасників;
 • 04 – 22.04.2016 – тиждень відкритих занять з англійської мови для батьків та колег;
 • 04.2016 року керівники гуртків Циганко О.О., Микитченко Н.В. взяли участь у семінарі «Мовні табори: набутий досвід та подальші перспективи», який проходив на базі Ніжинського державного університету ім. М. Гоголя;
 • 18 – 22.05.2016 року керівники гуртків Ровна В.Г., Микитченко Н.В. на базі Ніжинського державного університету ім. М. Гоголя пройшли тренінгове навчання з підготовки до роботи в літніх мовних таборах;
 • 05.2016 – керівники гуртків англійської мови взяли участь в обласному вебінарі «Навчально-методичне забезпечення діяльності літніх мовних таборів;
 • 18 – 19.04.2016 року керівники гуртків Щербін М.В., Ровна В.Г., Циганко О.О. відвідали відкриті уроки з англійської мови учителів ЗОШ №3, №5.
 • Другий рік на базі табору відпочинку «Містечко дитячих мрій» ЦТДЮ діє літня англомовна школа, яку відвідують 20 вихованців лінгвістичного клубу «Друга мова» віком від 7 до 10 років. У програмі роботи школи заняття в малих групах, конкурси, змагання, ігри;
 • 04.2016 року – гуртківці 5-6 р. н. святкували день народження Королеви Єлизавети; (Циганко О.О., Микитченко Н.В.);
 • 04.2016 року – вихованці підготовчих груп англійської мови провели свято «Чайна церемонія при дворі королеви Єлизавети». (Сагайдак С.В.. Тищенко Н.В.)

 

Методична рада ЦТДЮ у 2015 – 2016 н. р. працювала плідно, дієво, конструктивно. Проведено чотири засідання, на яких обговорювалися такі питання:

 • завдання методичної роботи у закладі;
 • організація роботи методичних структур;
 • обговорення нових навчальних програм і посібників;
 • результати перевірки стану викладання навчальних дисциплін;
 • підготовка до атестації педагогічних працівників;
 • організація роботи з обдарованими вихованцями;
 • підготовка до участі у міському етапі-захисті науково-дослідницьких робіт МАН;
 • аналіз участі гуртківців у міських та обласних конкурсах;
 • підсумки атестації педагогічних працівників;
 • підсумки курсової перепідготовки педагогів;
 • результати участі педагогів у професійних конкурсах;
 • друк матеріалів у фахових виданнях;
 • аналіз роботи методичних формувань у 2015-2016 н. р.
 • перспективне планування методичної роботи на наступний навчальний рік.

 

У 2015 – 2016 н. р. заступником директора Мельниченко Н.М. та завідуючими відділами Берьозко О.О., Бухтіяровою Н.В. вивчався ППД педпрацівників згідно плану роботи:

 • Самойленко О.О., керівника хореографічного колективу «Пролісок» з проблеми «Класичний екзерсис як засіб формування хореографічних навичок;
 • Циганко О.О., керівника гуртка англійської мови, «інтенсифікація навчального процесу на початковому етапі вивчення англійської мови»;

 

Для поширення кращого педагогічного досвіду керівників гуртків створено дві Школи перспективного педагогічного досвіду «Секрети майстерності». Керівниками шкіл стали переможці Всеукраїнського конкурсу майстерності педпрацівників ПНЗ «Джерело творчості – 2015» – Корячко Л.В., П’ятигорець Н.М. Керівники вокальних колективів (Вовк С.І., Петренко І.М., Петрик С.В., Левченко Д.В.) переймали досвід з теми «Вивчення багатоголосних творів з середньою та старшою групою вихованців». Театрали (Сікалова Ю.О., Угліна І.І., Спиця Н.Г.) «Розвиток творчих здібностей дошкільнят в театрально-ігровій діяльності».

Школа педагогічної майстерності (керівник Шигань Н.Д.) за звітний період провела чотири засідання, на яких було розглянуто наступні питання:

 • Упровадження інформаційних технологій в навчально-пізнавальну діяльність вихованців» (Корячко Л.В., Ровна В.Г., Федченко Ю.А.);
 • Критичне мислення, як складова педагогічної майстерності (Островський С.І., Москаленко В.Г.);
 • Організація допрофесійного освітнього простору (Сагайдак С.В., Павлова Л.І.)
 • Ділова гра «Я профорі…» (Супруненко О.О.)

 

Школа молодого керівника гуртка (керівник Сидоренко Л.Л.) всю свою діяльність спрямувала на надання практичної допомоги молодим спеціалістам, на підтримку їх творчої праці, наснаги, бажання якісно, творчо і плідно працювати. У рамках роботи Школи організовано:

 • наставництво (Берьозко Н.О., Дорошенко С.М., Корячко Л.В.);
 • психологічний супровід молодих педагогів (Супруненко О.О.);

 

Проведено: діагностування молодих спеціалістів, тренінгові групові заняття, індивідуальні консультації, зустрічі з досвідченими педагогами-майстрами своєї справи. Найбільше зацікавлення викликали теми:

 • Інноваційні форми і методи роботи на заняттях гуртка;
 • Методика організації позанавчальної роботи з дітьми;
 • Заняття гуртка в канікулярний період.

 

У 2015 – 2016 н. р. активно пропагували свій ППД на теренах області та України педагоги:

 • Бухтіярова Н.В., Горбань О.В. – VIII Міжнародному фестивалі педагогічних інновацій м. Черкаси;
 • Семенченко Н.І., Борсяк Л.О. – ІІ Всеукраїнському фестивалі педагогічної майстерності «Гуманізація освітнього простору: з Україною в серці!»;
 • Кишиневська І.О. – ІІ Всеукраїнському конкурсі рукописів навчальної літератури для позашкільних навчальних закладів системи освіти у 2016 році;
 • Циганко О.О. – Всеукраїнському конкурсі на отримання гранту для видавництва навчальної літератури в 2016 – 2017 н. р. від Видавничого дому «Києво-Могилянська академія»;
 • Борсяк Л.О., Горбань О.В. – ХІ Міжнародному конкурсі проектів, адресованих освітянам Чернігівщини Фонду Президента Вільної Академії наук у Канаді професора Ореста Цапа за підтримки ЧОІППО ім. К.Д. Ушинського;
 • Борсяк Л.О. – на творчій майстерні «Подорож до себе» для практичних психологів області на базі ЧОІППО ім. К.Д. Ушинського, присвячений Всеукраїнському Дню психолога;
 • На обласних вебінарах при ЧОІППО – Федченко Ю.В., Циганко О.О., Щербін М.В., Ровна В.Г.

 

Керівником гуртка Дяченко С.С. проведено 2 учбово-методичні семінари на базі ЦТДЮ:

 1. Учбово-методичний семінар-атестація з айкідо до Дня Святого Миколая – 110 учасників (грудень 2015р) за участю сенсея

Конейко О.О.

 1. Учбово-методичний семінар до Дня захисту дітей, за участю інструктора Асоціації айкідо України – чорний пояс IV дан – Юрія Шмигіна.

На національному учбово-методичному семінарі (м. Київ) керівник гуртка Дяченко С.С. провела майстер-клас для інструкторів з айкідо України.

 

Відповідно до плану роботи ЦТДЮ, плану методичної роботи на 2015 – 2016 н. р. вивчено питання стану викладання, дотримання державних вимог до змісту, обсягу навчальних програм та рівня знань, умінь і навичок таких напрямків роботи:

 • Гуманітарний відділ: зв’язне мовлення у гуртках АДН (5 річки) та мандруємо світом у гуртках АДН (3-4 річки);
 • Художньо-естетичний відділ: декоративно-прикладне мистецтво;
 • Спортивно-туристичний напрям: спортивні гуртки.

 

У 2015 – 2016 н. р. у закладі організовано та проведено п’ять місячників:

 • Декоративно-прикладного мистецтва «Ми достойні, щоб нами пишалися»;
 • Гуртків АДН «Любій малечі про цікаві речі»;
 • Художньої самодіяльності «Талантфест»;
 • Іноземних мов «New Discoveries»;
 • Оздоровлення та відпочинку «Літо на користь».

Під час їх проходження усі педагоги закладу провели ряд відкритих занять для колег та їх батьків. Змістовними та цікавими були заняття:

 • Тимченко І.В. «Ажурна блуза»;
 • Яременко І.В. «Майстерня смачненьких ідей»;
 • Сидоренко Л.Л. «Мелодія моря»;
 • Шигань Н.Д. «Аплікація: вивчення прийомів візування та склеювання»;
 • Федченко Ю.А. «Квіткова симфонія».

Аналіз проведення тематичних місячників відображений, відповідно місяця проведення, у наказах по ЦТДЮ.

 

Тиждень майбутнього першокласника пройшов у закладі з 25.04 по 28.04.2016 р., з метою визначення рівня підготовки до школи вихованців АДН (5-6 річки), стану їх психологічної готовності, надання консультацій батькам. Цього року більш як 250 вихованців відвідали індивідуальні консультації логопеда, психолога, вчителя початкових класів. Проведено моніторинг фізичного розвитку кожної дитини (Овод В.С.).

 

Враховуючи високі професійні можливості педагогів ЦТДЮ бажання співпрацювати з Центром творчості дітей та юнацтва у 2015 – 2016 н. р. висловили 7 навчальних закладів. Підписано Угоди про співпрацю між ЦТДЮ та Центром соціальної реабілітації дітей-інвалідів, спеціалізованою загально-освітньою школою-інтернатом, навчально-реабілітаційним центром «Сонечко», ЗОШ № 3, 9, 10, 12.

З метою надання методичної допомоги протягом навчального року були підготовлені такі методичні рекомендації:

 • Організація роботи гуртка спортивно-туристичного напряму

(Авдєйчік О.І.)

 • Удосконалення якості проведення заняття у гуртку гуманітарного відділу (Горбань О.В.)
 • Організація та проведення виставок творчих робіт (Чередніченко М.Г.)
 • Організація екскурсій на природу (Авдєйчік О.І.)
 • Екскурсійна робота в ЦТДЮ (Авдєйчік О.І.)
 • Реалізація виховної мети на заняттях гуртка гуманітарного відділу (Горбань О.В.)
 • Підготовка та проведення відкритого гурткового заняття

(Чередніченко М.Г.)

 

У 2015 – 2016 н. р. підготовлені такі аналітичні довідки:

 • про стан викладання у гуртках декоративно-прикладного мистецтва;
 • про стан викладання зв’язного мовлення;
 • про стан викладання предмету «Мандруємо світом»;
 • про стан викладання у спортивних гуртках;
 • про результативність вивчення навчального матеріалу у гуртках соціально-реабілітаційного напряму.

 

Одним із напрямків роботи ЦТДЮ є робота з обдарованими вихованцями. Школа обдарованої дитини в цьому навчальному році налічує 52 дитини. До неї входять кращі вихованці художньо-естетичного та гуманітарного відділів.

Традиційно до Дня міжнародного захисту дітей проходить  фестиваль обдарованої дитини «Зірки надії», на якому  переможці отримують  нагороди, медалі, кубки та грамоти, подяки від адміністрації закладу за успіхи. Так, нагороджених було близько 100  вихованців закладу, педагогів  та батьків.

Цікаву форму роботи для керівників гуртків декоративно-прикладного мистецтва започаткувала методист відділу Чередніченко М.Г. – конкурс на найкращий майстер-клас з декоративно-прикладного мистецтва «Руки майстрів, що творять дива». За підсумками конкурсу визнана переможницею та нагороджена Шигань Н.Д., керівник гуртка «Юний художник».

Сплановані та проведені такі майстер-клас, а саме:

 • «Об’ємна вишивка гладдю з ефектом 3D» (Шигань Н.Д.)
 • «Виготовлення топіарію «Подих весни» (Яременко І.В.)
 • «Карвінг по милу» (Тимченко І.В.)
 • «Об’ємне ліплення з солоного тіста» (Сидоренко Л.Л.)
 • «Мистецтво міхенді» (Чередніченко М.Г.)
 • «Квіти з капрону» (Федченко Ю.А.)

Цікавою формою роботи з обдарованими дітьми та їх батьками стали конкурсно-розважальні програми для різного віку дітей: конкурсно – розважальна програма «Міс Дюймовочка» (молодший вік), «Юна Прилучаночка» (середній вік), родинне свято «Свято чаю», розважальна програма «Різдвяні зустрічі в родинному колі» та «Новорічний маскарад», театралізоване музичне свято «Різдвяна зірка», спортивно-розважальна програма «Поклик джунглів», «Спритні, уважні та кмітливі» .

Вихованці Школи учасники Міжнародних, Всеукраїнських та обласних конкурсів:

 • декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва взяли участь у Всеукраїнському конкурсі «Знай і люби свій рідний край», цього року представлено 20 робіт  20-ма вихованцями керівників Шигань Н.Д., Федченко Ю.А., Тимченко І.В., Чередніченко М.Г., Яременко І.В., Дорошенко С.М., Колеснікова О.В. За підсумками конкурсу призові місця отримали: Федфеденко Марія – 1 місце (керівник Чередніченко М.Г.) в номінації «Витинання», Крамаруха Вероніка – 1 місце (керівник Тимченко І.В.) в номінації «Ізонитка», Чучупа Катерина – І місце (керівник Федченко Ю.А.) в номінації «Батик».

В рамках серії творчих походів «Творчий експрес куточками мистецтва» було відвідано   виставки  відомих художників в  МБК та  Краєзнавчому музеї  ім. В. І. Маслова: «Українська. ІІ Світова» (24 плакатні виставочні стенди), «Чернігівські шляхи Кобзаря»  від Чернігівського історичного музею, фотовиставка Аліни Іванової, художні роботи В. Солов’я, близько 300 робіт в МБК під час звітної виставки міста «Талант Чернігівського  краю з витягу патріотів величають», на якій представлено близько 50 робіт декоративно-прикладного напряму і наших вихованців, заслуженого художника України М. Шелеста «Моя Україна».

В рамках роботи Школи керівники гуртків представляють своїх талановитих вихованців та їх творчі вироби в міській та районній бібліотеках міста, міському Будинку культури. Хочеться відмітити керівників Шигань Н.Д, Сидоренко Л.Л., Чередніченко В.М., Федченко Ю.А. Оформлялися тематичні виставки «Мій рідний край», виставка на Воздвиженському ярмарку, «Зима», до Міжнародного Дня захисту дітей, «Дзвони Чорнобиля», «Чудо – Писанка», «Сивочоле місто моє», «Зимовий калейдоскоп», виставка до атестації закладу «Руками створена краса» .

Колективи хореографічного напрямку були запрошені до участі у Відкритому регіональному Святі танцю та отримали подяки відділу культури Прилуцької міської ради. Це колективи керівників Самойленко О.О., Тищенко В.Л., Пуць О.Ю, Голуб С.О.

Наприкінці навчального року видано каталог творчих робіт обдарованих вихованців «Світ молодіє від краси під небом України»», в якому представлено близько  300 найкращих робіт виконаних за рік в сучасних техніках образотворчого та декоративно – прикладного мистецтва, а саме: квілінг, витинанка, живопис, графіка, художнє різьблення, батик, лялька-мотанка, бісероплетіння, вишивка бісером, та стрічками, ізонитка, викладка стразами.

За 2015-16 н.р. колективи взяли участь в 27 конкурсах Міжнародного та Всеукраїнського рівнів, де вибороли І-ІІ місця.  Це  Міжнародний фестиваль в Празі «Gold Europe-2015», Всеукраїнський фестиваль-конкурс «Твій шанс», Всеукраїнський вокально-хореографічний фестиваль «Крок до успіху», XV Міжнародний молодіжний фестиваль «Мистецькі барви – 2016», Міжнародний фестиваль «Підводні фантазії», Міжнародний фестиваль дитячої творчості «Сніжний Оскар», Всеукраїнський фестиваль сучасного танцю «Нове покоління», Міжнародний фестиваль дитячого та молодіжного мистецтва «Квітневі викрутаси», Всеукраїнський конкурс «Знай і люби свій рідний край», Міжнародний фестиваль «Самоцвіти», Міжнародний фестиваль аматорського мистецтва «Art Tаlant Fest», Всеукраїнський фестиваль-конкурс мистецтв «Мамине щастя», ІІІ Всеукраїнський фестиваль хореографічного мистецтва «Planet dance fest”, Всеукраїнський конкурс – онлайн «Моя мальовнича Україна» у рамках Всеукраїнського туристичного фестивалю «У гості до України» з подальшим друкуванням у календарі.

Важливою подією  року стало отримання звання «Дипломант» (ІІ місце) в міському конкурсі на отримання  літературно-мистецької премії «Квіт папороті».

В Обласному  конкурсі  обдарованих дітей Чернігівщини «Поліський зорепад-2016.Родинне коло» колективи отримали подяки від начальника Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації за активну участь у фестивалі-конкурсі.

В XXVІ Міжнародному фестивалі дитячої творчості «Підводні фантазії»  (м. Донецьк)  взяло участь  18 вихованців та отримали  переможні місця за роботи декоративно-прикладного напрямку таких керівників : Шигань Н.Д. (Яцько Яна – 3 місце), Колеснікова О.В. (Колесніков Сергій- 4 місце), Дорошенко С.М. (Руденко Аліна – 1 місце), Чередніченко М.Г. (Свириденко Аліна – 2 місце, Жмака Наталія – 3 місце). Керівники отримали подяки від організаторів фестивалю за колекцію конкурсних робіт.

В XV Міжнародному молодіжному фестивалі «Мистецькі барви – 2016» взяли участь всі колективи художньої самодіяльності закладу та вихованці декоративно-прикладного мистецтва і здобули такі перемоги: ансамбль народного танцю «Пролісок» – ІІ місце, ансамбль естрадного танцю «Канон» – ІІІ місце, ансамбль народного танцю «Іскорка» – ІІІ місце, ансамбль естрадного танцю «Серпантин» – ІІІ місце, ансамбль «Гітаристи» – ІІІ місце, Яременко Тетяна та Міщенко Анна (дівоча школа «Ассоль» – ІІІ місця, Яцько Яна  (гурток «Юний художник») – І місце, Дронь Євгенія (гурток «Чарівна намистинка») – І місце, Жмака Наталія (творча майстерня «Креативне рукоділля») – ІІ місце, Церковна Олена (ансамбль народної пісні «Віночок») – ІІІ місце, Яковенко Валерія (ансамбль народної пісні «Віночок») – ІІІ місце, молодший ансамбль «Віночок» – ІІ місце, середній та старший ансамбль «Віночок» – ІІІ місце.

У Всеукраїнському фестивалю сучасного танцю «Нове покоління»  (м. Чернігів) ансамбль народного танцю «Пролісок» (керівник Самойленко О.О.) здобув І та ІІІ місця, ансамбль народного танцю «Іскорка» (керівник Тищенко В.Л.) – ІІІ місце, ансамбль естрадного танцю «Серпантин»      (Голуб С.О.) – ІІ місце, ансамбль естрадного танцю «Канон» (керівник    Пуць О.Ю.) – І місце.

У Міжнародному фестивалі-конкурсі дитячого та молодіжного мистецтва «Квітневі викрутаси» (м. Ніжин) взяли участь вихованки ансамблю народного танцю «Пролісок» і отримали ІІ та ІІІ місця.

В обласному фестивалі-конкурсі «Твої таланти, Деснянський краю!» здобули І,ІІ та ІІІ місця вихованки студії народної пісні «Віночок» (керівник Корячко Л.В.).

ІІІ місце завоювали вихованці ансамблю народного танцю «Іскорка» (керівник Тищенко В.Л.) в Міжнародному фестивалі «Самоцвіти» (м. Івано-Франківськ).

В м. Києві відбувся фестиваль-огляд «Дебют парад – 2016» міжнародний фестиваль аматорського мистецтва «Art Talant Fest», в якому взяв участь ансамбль естрадного танцю «Канон» під керівництвом Пуць О.Ю. та здобув ІІ місце.

Талановита вихованка ансамблю естрадного танцю «Серпантин» (керівник Голуб С.О.) Анастасія Охрімчук взяла участь протягом навчального року в чотирьох фестивалях Всеукраїнського рівня – вокально-хореографічний фестиваль «Соняшник» (ІІ Місце), фестиваль-конкурс мистецтв «Мамине щастя» (ІІ місце), фестиваль хореографічного мистецтва «Planet dance fest» (срібне місце), «Міні-міс м.Київ-2015» – Гран-прі Таланта

 

Серед вихованців гуртків лінгвістичного клубу «Друга мова» проведено Олімпіаду з англійської мови (60 учасників), призові  І, ІІ, ІІІ місця, у різних вікових категоріях, посіли 18 гуртківців. Конкурс дослідницьких робіт відкрив нові імена дітей, що здивували своїми можливостями, знаннями, працелюбністю та наполегливістю.

Найкращими були:

 • Яковенко Анастасія, Котенко Яна (керівник Щербін М.В.);
 • Арсененко Віталій, Непомняща Лінда (керівник Ровна В.Г.);
 • Зарєчнова Анна, Хнаніж Руслан (керівник Циганко О.О.);
 • Дроздов Юрій, Мазуренко Анна, Степашко Дар’я (керівник Микитченко Н.В.);

 

Вихованка гуртка ліплення «Весела майстерня» Нічик Анастасія  (керівник Кишиневська І.О.) стала переможцем творчого конкурсу для школярів «Талановиті діти» від ТОВ «Редакція освітніх видань», Київ, 2016р.

У 2015 – 2016 навчальному році керівниками гуртків пішохідного туризму Федченко Ю.В. та Паламарем С.Б. було проведено 5 заходів міського рівня 1 захід обласного рівня:

 • День туризму для учнів 5-х класів ЗНЗ міста. Паркова зона ЦТДЮ. Залучено 96 учнів (жовтень).
 • Кубок міста. Змагання з техніки в’язання вузлів. Кабінет № 22 ЦТДЮ. Залучено 49 учнів (грудень).
 • Кубок міста. Змагання з пішохідного туризму в закритих приміщеннях. Спортивна зала ЗОШ № 12. Залучено 43 учнів (січень).
 • Відкрита першість ЦТДЮ з пішохідного туризму в в закритих приміщеннях. Спортивна зала ЗОШ № 12. Залучено 53 учнів (березень).
 • Відкритий кубок м. Прилуки з техніки пішохідного туризму. Паркова зона ЦТДЮ. Залучено 88 учасників команд Чернігівської області.
 • Крім того проведено День туризму для дітей з обмеженими можливостями. ЦСРДІ. Залучено 27 вихованців ЦСРДІ (вересень). За 2015 – 2016 навчальний рік вихованці гуртків пішохідного туризму провели 5 майстер – класів.
 • Надана допомога в організації та проведенні І – го (Всеукраїнського) етапу дитячо – юнацької військово – патріотичної гри «Сокіл» («Джура») (травень).
 • Допомога в підготовці та участі команди міста Прилуки в ІІ- му (Всеукраїнському) етапі дитячо – юнацької військово – патріотичної гри «Сокіл» («Джура») м. Количівка (травень).

 

Протягом року вихованці гуртків з пішохідного туризму під керівництвом Федченка Ю.В. та Паламаря С. Б. взяли участь у змаганнях обласного та Всеукраїнського рівнів та отримали наступні перемоги:

 1. І-й етап відкритого Кубку Чернігівської області з пішохідного туризму м. Новгород – Сіверськ. 3 та 8 місце. (вересень).
 2. ІІ-й етап відкритого Кубку Чернігівської області з пішохідного туризму м. Талалаївка. 4, 7 та 9 місце. (листопад).
 3. ІІІ-й етап відкритого Кубку Чернігівської області з пішохідного туризму м. Варва. 4,7 та 10 місце. (грудень).
 4. ІV-й етап відкритого Кубку Чернігівської області з пішохідного туризму м. Бахмач. 4 та 6 місце. (січень).
 5. V-й етап відкритого Кубку Чернігівської області з пішохідного туризму м. Чернігів. 3 та 7 місце. (лютий).
 6. VІ-й етап відкритого Кубку Чернігівської області з пішохідного туризму м. Ніжин. 4,7 та 9 місце.(березень).
 7. VІІ-й етап відкритого Кубку Чернігівської області з пішохідного туризму м. Прилуки. 3, 5, 7, 9 та 10 місце. (квітень).
 8. Чемпіонат Чернігівської області з пішохідного туризму м. Чернігів, 2, 7 та 8 місце. (травень).
 9. Кубок України з пішохідного туризму серед юніорів м. Ужгород. 2 місце. (жовтень).
 10. Кубок Дніпровського району м. Києва з пішохідного туризму. м. Київ. (лютий).

 

Педагоги закладу постійно працюють над підвищенням власного професіоналізму. Результатом цієї натхненної роботи є творчі наробки, методичні посібники, програми.

 

В цьому навчальному році випущені методичні посібники:

 • «Розвиток вокальних навичок, навчання двоголосному співу» (Корячко Л.В.)
 • «Граматичні завдання з англійської мови» (4 р. н.), (Микитченко Н.В.)
 • «Мовні ігри на заняттях англійської» (Сагайдак С.В.)
 • «Книга для тих, хто любить ігри» (Ровна В.Г.)
 • «Нетрадиційні техніки в образотворчому мистецтві» (Кишиневська І.О.)

 

Розроблені навчальні програми:

 • «Пізнайко» (математика з сенсорикою для 3-х річок) – Бухтіярова Н.В.;
 • «Валеологія для малят» (Горбань О.В.);
 • «Цікава логіка» (Горбань О.В., Бабак В.В.);
 • «Книжковий дивосвіт» (Угліна І.І);
 • «Мандруємо світом» (Угліна І.І).

Розміщені матеріали на методичному порталі:

 • Бойко Ю.Ю. (3 публікації)
 • Припутненко С.С.
 • Вовк С.І.
 • Пуць О.Ю.
 • Голуб С.О.
 • Сікалова Ю.О.
 • Тимченко І.В. (2 публікації)
 • Шигань Н.Д. (4 публікації)
 • Чередніченко М.Г. (2 публікації)
 • Авдєйчік О.І. (5 публікацій)

 

Учительському журналі он-лайн:

 • Микитченко Н.В.

 

Друк у ЗМІ Всеукраїнського рівня:

журнал «Позашкілля»

 • Тимченко І.В.
 • Угліна І.І. (2 публікації)
 • Горбань О.В. (2 публікації)
 • Тищенко Н.В. (2 публікації)
 • Кишиневська І.О.

журнал «Дитячий садок»

 • Сидоренко Л.Л.
 • Тищенко Н.В.

 

Педагоги активно друкувалися у місцевих газетах. Всього за звітний період було надруковано 24 публікації.

Оформлена передплата 14 видань фахової літератури.

Протягом 2015 – 2016 н. р. здійснювався зв’язок із засобами масової інформації. На ТК-Прилуки вийшло  в ефір 18 репортажів про роботу ЦТДЮ. У лютому 2016 року в телекомпанію передані відеоматеріали про вихованців та колективи, які мають нагороди різного рівня, для створення серії програм про обдарованих та талановитих вихованців закладу (Берьозко Н.О., Чередніченко М.Г.).

Оперативно у 2015 – 2016 н. р. працював сайт закладу (Савченко М.О., Горбань О.В., Чередніченко М.Г., Авдєйчік О.І.), інформація на якому постійно оновлювалася та поповнювалася новими повідомленнями.

На високому методичному рівні, плідно, результативно та змістовно проводили роботу, щодо науково-методичного забезпечення освітнього процесу в умовах нормативно-правового поля заступники директора Мельниченко Н.М., Семенченко Н.І., завідуючи відділами Бухтіярова Н.В., Берьозко Н.О., методисти Горбань О.В., Чередніченко М.Г., Авдєйчік О.І., Ребенок А.А., Кишиневська І.О., Щербін М.В., Борсяк Л.О.

У листопаді 2015 року ЦТДЮ пройшов державну атестаційну експертизу діяльності з атестаційним висновком: високій рівень освітньої діяльності.

 

 1. Завдання Центру творчості дітей та юнацтва на 2016-2017 н.р.:

 

Спрямувати свою діяльність у 2016 – 2017 н. р. для реалізації І етапу науково-методичної теми «Формування національної свідомості та патріотизму у процесі розвитку інтелектуальних та творчих здібностей вихованців»:

 • Скоригувати плани роботи ЦТДЮ з урахуванням даної проблеми, розробити Концепцію закладу на 5 років.
 • Створити каталог літературних, наукових та електронних джерел, науково-методичної літератури з даної проблеми.
 • Брати участь у міських, обласних та Всеукраїнських конкурсах, акціях, оглядах, фестивалях національно-патріотичного спрямування.
 • Взяти участь у міському етапі обласної пошуково-дослідницької експедиції дітей і учнівської молоді та створити Книгу Пам’яті м. Прилук «Герої не вмирають»
 • Брати участь у міських акціях: «Допоможи ветерану», «Привітай Ветерана», «Ветеран живе поруч», «Пам’ять», «Запали свічу», «Наша турбота пам’ятним місцям».
 • Провести моніторинг готовності педагогічних працівників щодо виховання патріотизму гуртківців як соціально-педагогічної проблеми;
 • Здійснювати психологічну просвіту серед громадськості щодо патріотичного виховання дитини шляхом виступів на батьківських зборах, розміщення відповідної інформації на сайті ЦТДЮ.
 • Організувати роботу гуртків національно-патріотичного спрямування.
 • Провести заходи національно-патріотичного спрямування (екскурсії, бібліотечні виставки, випуск інформаційних вісників, конкурс малюнків, семінари-практикуми тощо).
 • Взяти участь у міському конкурсі на кращий проект «Спадщина».

 

3.Основні напрямки діяльності ЦТДЮ у 2016 – 2017 н. р.:

 • вивчення всіх нормативних програмно-методичних документів МОН України;
 • вивчення та впровадження досягнень педагогів-новаторів у практику роботи педагогічних колективів;
 • стимулювання ініціативи та творчості педпрацівників й активізація їх діяльності в науково-дослідній, пошуковій роботі;
 • формування творчого потенціалу педагогів, розвиток їхньої ініціативи та творчості;
 • удосконалення змісту, форм та методів роботи з педагогічними та керівними кадрами освіти;
 • створення умов для підвищення рівня педагогічної майстерності на діагностичній основі;
 • вивчення рівня освітньо-кваліфікаційного забезпечення навчально-виховної роботи педагогічних працівників відповідно до державних освітніх та освітньо-кваліфікаційних стандартів;
 • організацію та навчально-методичне забезпечення діяльності психологічної служби;
 • вивчення стану та результатів викладання предметів;
 • проведення моніторингу навчальних досягнень вихованців;
 • організацію науково-дослідницької роботи гуртківців та педагогів;
 • проведення заходів, спрямованих на підвищення рівня вихованості та інтелектуального розвитку гуртківців шляхом формування сталих світоглядних орієнтирів та духовно-моральних цінностей особистості;
 • діагностику та прогнозування результатів навчально-виховного процесу ПНЗ;
 • виявлення та попередження недоліків, утруднень і перевантажень у роботі педколективів;
 • виховання людини, здатної адекватно реагувати на всі зміни, що відбуваються в суспільстві.

 

І. Організація та методичне забезпечення роботи з педагогічними кадрами

 

Назва заходу Дата проведення Відповідальний
     1. Вивчити стан підготовки закладу до початку 2017-2018 н.р. до 20.08.2017р. Мельниченко Н.М., методисти ЦТДЮ,

зав. відділами

     2. Підготовка і участь у проведенні настановчої наради, виступів на МО серпень 2017р. Мельниченко Н.М., зав. відділами
     3. Підготовка і участь у проведенні настановчих засідань МО, ШПМ, ШМКГ, ППД.

1.     Забезпечити підготовку нормативно-методичних матеріалів на засідання МО, ШПД, ШМКГ, ППД.

2.     Забезпечити підготовку виставки нових навчальних посібників для АДН, що будуть використовуватись у 2017-2018н.р.

серпень 2017р.

 

 

вересень 2017р.

 

 

вересень 2017р.

Мельниченко Н.М., керівники МО

 

Мельниченко Н.М., методисти

 

Мельниченко Н.М. зав. відділами

     4. Участь у серпневої конференції педагогічних працівників міста. серпень 2017р.

 

Мельниченко Н.М. зав. відділами
     5. Підготувати і провести педагогічну раду – звіт. вересень 2017р. Мельниченко Н.М.

Борсяк Л.О.

     6. Провести методичний інструктаж для керівників майстер-класів і проектів, що діятимуть у 2017-2018 н.р. вересень 2017р. Мельниченко Н.М.

Бухтіярова Н.В.

     7. Координувати й надавати постійну методичну допомогу у підготовці і проведенні засідань МО, ШПМ, ШМКГ, ППД. протягом року Мельниченко Н.М. методисти ЦТДЮ

зав. відділами

     8. Надавати методичну допомогу педагогам по організації самоосвіти та курсової перепідготовки. постійно Мельниченко Н.М., методисти ЦТДЮ
     9. Надати допомогу завідуючим відділами по плануванню роботи з урахуванням нової науково – методичної теми. Червень- вересень 2017р. Мельниченко Н.М., Семенченко Н.І.

 

10. Створити та затвердити наказом склад атестаційної комісії ЦТДЮ. до 20.09.2017р. Мельниченко Н.М.

 

11. Скласти списки:

–         молодих-спеціалістів 2017 року;

–         педагогічних працівників, які мають звання.

 

вересень 2017р.

до 01.10.2017р.

Мельниченко Н.М.

Волик А.О.

Волик А.О.

12. Підготувати матеріали на нагородження працівників до Дня працівників освіти. до 01.10.2017р. Мельниченко Н.М.

зав. відділами

13. Підготувати та подати звіт про чисельність і склад педагогічних працівників. до 01.10.2017р. Мельниченко Н.М.

Волик А.О.

14. Підготувати та провести засідання атестаційної комісії по організації атестації педагогічних працівників у 2017-2018н.р. Жовтень  2017р. Мельниченко Н.М.

 

15. Підготувати проект наказу «Про підвищення кваліфікації педагогічних працівників у 2018 році» листопад 2017р. Мельниченко Н.М.

 

16. Надавати методичну допомогу по організації самоосвіти та курсової перепідготовки. постійно Мельниченко Н.М.

Семенченко Н.І.

зав. відділами, методисти

17. Організовувати та забезпечувати проходження курсів підвищення кваліфікації на базі ЧОІППО. згідно графіка Мельниченко Н.М.

зав. відділами

18. Підготувати та провести засідання АТ по атестації педагогічних кадрів. Березень 2018р.

 

Мельниченко Н.М.

 

19. Підготувати проект наказу «Про результати атестації у 2017-2018н.р.» до 25.03.2018р.

 

Мельниченко Н.М.

 

20. Підготувати та подати план-замовлення курсів ПК на 2019 рік. до 01.05.2018р.

 

Мельниченко Н.М.

 

21. Підготувати подання, за підсумками роботи закладу у 2017-2018р. на нагородження педагогічних працівників. до 01.05.2018р.

 

Мельниченко Н.М.

Волик А.О.

22. Скласти план вивчення стану викладання навчальних дисциплін на 2017-2018н.р.р. серпень-вересень 2017р. Мельниченко Н.М.

 

23. Скласти план вивчення ППД на 2017-2018н.р. серпень-вересень 2017р. Мельниченко Н.М.

 

24. Організовувати роботу Школи педагогічної майстерності протягом року Мельниченко Н.М.

Шигань Н.Д.

25. Організовувати роботу Школи молодого керівника гуртка протягом року

 

Мельниченко Н.М.

Сидоренко Л.Л.

26. Організувати роботу консультативних пунктів:

– для керівників гуртків, що ведуть науково-дослідницьку роботу учнів членів МАН;

– з англійської мови для батьків вихованців, що навчаються в гуртках англійської мови;

– для керівників гуртків по підготовці до конкурсу «Джерело творчості».

 

 

протягом року

 

 

Мельниченко Н.М.

 

 

Бухтіярова Н.В.

Щербін М.В.

 

Мельниченко Н.М.

 

ІІ. Формування професійної компетентності й культури педагогічних кадрів у міжкурсовий період (форми методичної роботи з педагогами)

 

Назва заходу Дата проведення Відповідальний
     1. Провести навчання для завідуючих відділами з теми «Напрямки методичної роботи у 2017-2018н.р ». серпень 2017р.

 

Мельниченко Н.М.

 

     2. Здійснювати методичний супровід творчої та пошукової роботи у закладі. протягом року Мельниченко Н.М. методисти
     3. Надати поради по реалізації проблеми «Формування національної свідомості та патріотизму особистості в навчально-виховному процесі» на 2017-2018 н. р.

(ІІ етап).

Серпень – вересень 2017р. Мельниченко Н.М.

Семенченко Н.І.

методисти

     4. Поповнити списки рекомендованої літератури для самоосвітньої роботи педагогів з методичної теми. вересень-жовтень 2017 р. Берьозко Н.О.

Бухтіярова Н.В.

методисти

     5. Забезпечити якісне та оперативне надання методичної допомоги педагогам  закладу. протягом року Мельниченко Н.М. методисти
     6. Готувати та представляти на засіданнях МО творчі звіти об’єднань. За графіком тематичних місячників методисти
     7. Створювати належні умови для безперервного фахового вдосконалення та підвищення фахової компетентності педпрацівників щодо впровадження в практичну діяльність інноваційних технологій навчання і виховання. постійно Мельниченко Н.М. методисти
     8. Надавати методичну допомогу педагогам закладу під час участі у Всеукраїнських конкурсах. постійно Мельниченко Н.М. методисти
     9. Забезпечувати участь педагогів у конкурсах, конференціях, заходах різного рівня. постійно Мельниченко Н.М.

зав. відділами

10. Заслуховувати звіти керівників гуртків, що пройшли КПК на засіданнях МО «Навчився сам – навчи колегу» протягом року зав. відділами

керівники МО

11. Здійснювати методичний супровід науково-дослідницької роботи в закладі. протягом року Мельниченко Н.М.

методисти

12. Надавати методичну допомогу та вивчати систему роботи керівників гуртків, які атестуються. листопад 2017р. –   березень 2018р. методисти
13. Організувати роботу фестивалю «Райдуга талантів» та виставку «Педагогічний вернісаж – 2018» керівників гуртків, які атестуються у 2017-2018н.р. лютий 2018р. Мельниченко Н.М.

Борсяк Л.О.

 

14. Надавати методичну допомогу молодим педагогам у складанні календарно-тематичного планування. вересень 2018р. січень 2018р. Мельниченко Н.М.

Сидоренко Л.Л.

15. Продовжити розробку анкет щодо діагностики професійної компетентності педпрацівників протягом року Супруненко О.О.
16. Провести педагогічні консультації для методистів з теми «Робота над ІІ етапом науково-методичної теми» вересень 2017р Мельниченко Н.М.

Берьозко Н.О.

Бухтіярова Н.В.

Брати участь у семінарах, тренінгах, круглих столах, займатися самоосвітньою діяльністю з метою підвищення власного фахового рівня у між курсовий період. протягом року методисти

 

ІІІ. Вивчення, узагальнення та впровадження в педагогічну практику

досвіду використання інноваційних технологій і сучасних форм

організації навчально-виховного процесу

 

Назва Дата проведення Відповідальний
     1. Організувати роботу майстер-класу по підготовці до конкурсу «Джерело творчості-2018». вересень-грудень 2017 р. Мельниченко Н.М. методисти ЦТДЮ

 

     2. Вивчити та узагальнити досвід керівників гуртків, які атестуються на присвоєння звання «керівник гуртка-методист» жовтень 2017р.- березень 2018р. Мельниченко Н.М.

 

     3. Продовжити роботу:

–         методичного проекту «Разом» на базі гуманітарного відділу.

 

Організувати роботу:

–         психологічного проекту «Ефективний педагог».

–         Штабу «Довіра»

 

протягом року

 

 

протягом року

 

 

Мельниченко Н.М.

Бухтіярова Н.В.

 

Мельниченко Н.М.

Борсяк Л.О.

 

     4. На засіданнях МО керівників гуртків провести творчі звіти педагогів які атестуються та творчі презентації методичних об’єднань. Під час тематичних місячників методисти
     5. Продовжити  вивчення ППД керівника гуртка Тищенко Н.В. з проблеми: «Технологія роботи за методикою М. Монтессорі» протягом року Бухтіярова Н.В.
     6. Розпочати вивчення ППД

Яременко І.В. з проблеми : «Організація роботи з обдарованими вихованцями»

протягом року Берьозко Н.О.
     7. Продовжити роботу Школи обдарованої дитини протягом року Берьозко Н.О.
     8. Продовжити роботу Школи педагогічної майстерності протягом року Шигань Н.Д.
     9. Продовжити роботу Школи молодого керівника гуртка протягом року Сидоренко Л.Л.
10. Оновити банк даних інноваційних технологій закладу протягом року Берьозко Н.О.

Бухтіярова Н.В.

 

ІV.  Моніторинг якості позашкільної освіти

 

Назва заходу Дата проведення Відповідальний
     1. Провести моніторингові дослідження з проблем:

–         Про стан викладання, дотримання державних вимог до змісту і обсягу навчальних програм та рівня навчальних досягнень вихованців у гуртках вокалу

 

 

березень 2018р.

 

 

 

 

 

Берьозко Н.О.

 

 

–         Про стан викладання, дотримання державних вимог до змісту і обсягу навчальних програм та рівня навчальних досягнень вихованців в гуртках АДН  з предмету «музика» листопад 2017р.

 

Бухтіярова Н.В.

 

–         Про стан викладання, дотримання державних вимог до змісту і обсягу навчальних програм та рівня навчальних досягнень вихованців в гуртках АДН  з предмету «Я пізнаю світ» лютий 2018р Бухтіярова Н.В.

 

–         Стан виконання навчальних програм та календарних планів. січень 2018р. червень 2018р Мельниченко Н.М.
–         Стан збереження контингенту гуртківців. грудень 2017р. травень 2018р. Мельниченко Н.М.
–         Стан виконання керівниками гуртків наказу по залученню дітей у гуртки хореографії, спорту та туризму на основі медичних довідок. листопад 2017р. -березень 2018р. Авдєйчік О.І.

Чередніченко М.Г.

–         Стан набору дітей у гуртки та відкриття груп (наказ). жовтень 2017р.

 

Мельниченко Н.М.
–         Стан ведення журналів гурткової роботи. листопад 2017р.

січень 2018р.

Мельниченко Н.М.
–         Стан ведення документації МО. лютий 2018р.

 

Мельниченко Н.М.
–         Стан інноваційної діяльності в закладі Квітень 2018 р. Мельниченко Н.М.
–         Результативність методичної роботи у 2017-2018 н.р. червень 2018р. Мельниченко Н.М
     2. Моніторинг відвідування занять   вихованцями гуртків протягом року Берьозко Н.О.

Бухтіярова Н.В.

Авдєйчік О.І.

     3. Підготувати аналітичні  довідки:

–         Про стан викладання, дотримання обсягу навчальних програм у гуртках вокалу.

 

Квітень 2018р.

 

Берьозко Н.О.

–          Про стан викладання музики у гуртках АДН. Грудень 2017р. Бухтіярова Н.В.

 

–         Про стан викладання предмету «Я пізнаю світ» Квітень 2018р. Бухтіярова Н.В.

 

     4. Моніторинг участі обдарованих вихованців, у конкурсах, виставках, фестивалях різних рівнів. до 30.05.2018р. Берьозко Н.О.
     5. Про підсумки  результативності роботи колективу над методичною темою закладу (ІІ етап). травень 2018р. Мельниченко Н.М. Семенченко Н.І.
     6. Моніторинг інноваційної діяльності в ЦТДЮ квітень 2018 р. Мельниченко Н.М

 

 1. Масові заходи (участь у конкурсах, олімпіадах,

змаганнях, загальноміських заходах)

 

Назва заходу Дата проведення Відповідальний
     1. Взяти участь у проведенні загальноміських заходів – Воздвиженський ярмарок, День міста та інші. вересень 2017р.

 

зав. відділами, методисти
     2. Взяти участь у проведенні свята  до Дня працівників освіти. жовтень 2017р.

 

Мельниченко Н.М.

зав. відділами, методисти

     3. Брати участь у виставці робіт вихованців у міських та районних бібліотеках міста. протягом року Мельниченко Н.М.

керівники гуртків

     4. Взяти участь у проведенні загальноміських заходів до Дня сім’ї. травень 2018р. зав. відділами, методисти
     5. Взяти участь у підготовці та проведенні Міжнародного дня захисту дітей. 01.06.2018р. Мельниченко Н.М зав. відділами, методисти
     6. Взяти участь спільних заходах з міською бібліотекою ім. Л.Забашти, міською бібліотекою. протягом року методисти
     7. Організація масових заходів, присвячених Дню українського козацтва. жовтень 2017 р. Семенченко Н.І.
     8. Організація участі у щорічних акціях «Добрий янгол», «Святий Миколаю, я тебе чекаю!» грудень 2017 р. методисти
     9. Взяти участь у конкурсі на кращий куточок у рамках проекту «Спадщина». лютий 2018 р. Семенченко Н.І., Чередніченко М.Г., Горбань О.В., Авдєйчік О.І.
10. Організація участі у акції «16 днів проти гендерного насильства» листопад-грудень 2017 р. Борсяк Л.О.
11. Надавати допомогу у проведенні міського етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). протягом року Паламар С.Б., Федченко Ю.В.
12. Організація та проведення міського випускного вечора. червень 2018 р. Берьозко Н.О., Падалка Ю.С., методисти
13. Взяти участь в  офіційній зустрічі міського голови з учнями та вихованцями ЗНЗ,ПНЗ переможцями Міжнародних, Всеукраїнських конкурсів учнівських олімпіад, турнірів, змагань і т.д. 01.06.2018 р Мельниченко Н.М., Семенченко НІ.

 

VІ. Організація науково-дослідницької роботи.

 

Назва заходу Дата проведення Відповідальний
     1. Організувати участь у підготовці роботи на конкурс науково- дослідницьких робіт МАН. протягом року Мельниченко Н.М.

Сікалова Ю.О., Ровна В.М.

     2. Організувати та провести конкурс дослідницьких робіт та олімпіаду серед вихованців англомовного клубу «Друга мова». березень 2018р. Бухтіярова Н.В. керівники гуртків
     3. Організація проведення тематичних місячників. протягом року зав. відділами

 

VІІ. Координація діяльності методичної служби,

методичних об’єднань, методичної ради.

 

Назва заходу Дата проведення Відповідальний
     1. Організувати та координувати роботу методичних об’єднань:

–         керівників гуртків художньої самодіяльності;

–         керівників  гуртків декоративно-прикладного мистецтва;

–         керівників  гуртків англомовного клубу «Друга мова»;

–         керівників гуртків Академія дошкільних наук;

–         керівників гуртків спортивно-туристичного напрямку.

протягом року Мельниченко Н.М.
     2. Координувати проведення тематичних місячників. протягом року Мельниченко Н.М.

Семенченко Н.І.

     3. Розробити план роботи методичної ради на 2017 -2018н.р. серпень 2017р. Мельниченко Н.М.
     4. Розробити структуру методичної роботи ЦТДЮ на 2017-2018 н.р. вересень 2017р. Мельниченко Н.М.

 

 

Методична рада ЦТДЮ

 

Засідання № 1 (вересень, 2017 р.)

 1. Організація діяльності адміністративно – методичного апарату в новому навчальному році (модель, цільові орієнтири, напрями і зміст діяльності).
 2. Організація роботи ІІ етапу науково – методичної теми закладу «Формування національної свідомості та патріотизму в процесі розвитку інтелектуальних та творчих здібностей вихованців».
 3. Затвердження планів роботи науково – методичної ради, методичних об’єднань, відділів, творчих груп, проектів.
 4. Затвердження каталогу навчальних програм гуртків, що будуть використовуватися у 2017-2018 н.р., методичних посібників та зошитів для вихованців груп раннього розвитку дитини.
 5. Огляд нормативних документів, науково – методичної літератури, періодики з питань позашкільної освіти.

Засідання №2 (жовтень, 2017 р.)

 1. Про організацію вивчення, узагальнення й упровадження в практику роботи педагогічного досвіду керівників ТО, які творчо працюють.
 2. Організація інформаційно-методичного супроводу керівників ТО, які атестуються.
 3. Організація та проведення творчих звітів педагогів, які атестуються.
 4. Критерії якісної та ефективної науково-методичної роботи в закладі.
 5. Огляд науково – методичної літератури, періодики з актуальних питань позашкільної освіти.

Засідання №3 (січень, 2018 р.)

 1. Про підготовку і проведення виставки «Педагогічний вернісаж-2018»
 2. Висвітлення соціально – педагогічних ініціатив, новацій і досягнень педагогічного колективу в засобах масової інформації.
 3. Організація роботи з молодими педагогами.
 4. Проведення конкурсу «Поклик душі»
 5. Презентація «Нові надходження літератури в управління освіти ПМР»

Засідання №4 (березень, 2018 р.)

 1. Про підсумки участі вихованців у фестивалях, турнірах, конкурсі-захисті науково-дослідних робіт МАН.
 2. Підсумки результатів конкурсу «Поклик душі»
 3. Підсумки атестації педагогічних працівників.
 4. Творчий звіт методичних об’єднань відділів.
 5. Організація планування діяльності закладу на новий навчальний рік.
 6. Огляд нормативних документів, новинок психолого – педагогічної, методичної літератури.

Засідання №5 (травень, 2018 р.)

 1. Ефективність і дієвість інноваційних педагогічних технологій та їх вплив на рівень розвитку вихованців.
 2. Результати моніторингу науково-методичної роботи за навчальний рік.
 3. Підсумки моніторингу навчально – виховного процесу за навчальний рік.
 4. Планування науково – методичної роботи на новий навчальний рік.
 5. Презентація бібліографічного покажчика друкованої продукції педагогічного колективу.

 

VІІІ. Інформаційно-комунікаційне обслуговування  та використання інформаційно – комунікаційних  технологій

 

Назва заходу Дата проведення Відповідальний
     1. Надавати допомогу педпрацівникам у оформленні та виданні методичних та навчальних посібників. протягом року Мельниченко Н.М.
     2. Висвітлення у ЗМІ напрацювань та здобутків керівників гуртків закладу. протягом року методисти
     3. Забезпечити роботу сайту ЦТДЮ. протягом року Борсяк Л.О., Савченко М.О.
     4. Підготовка матеріалів на ТК «Прилуки». протягом року зав. відділам
     5. Підготовка та направлення у фахові видання матеріалів з досвіду роботи педагогів та власного досвіду. протягом року Мельниченко Н.М.

Берьозко Н.О.
Бухтіярова Н.В.

     6. Продовжити впорядковувати тематичні каталоги. протягом року Мельниченко Н.М.

методисти

     7. Здійснювати аналіз висвітлення матеріалів закладу на шпальтах ЗМІ. травень 2018р. Борсяк Л.О.
     8. Брати участь у вебінарах та Internet-конференціях регіонального та Всеукраїнського рівня. протягом року Методисти, керівники гуртків
     9. Поновити банк даних на обдарованих дітей. березень 2018р. Берьозко Н.О., Чередніченко М.Г.
10. Перегляд Інтернет-сайту МОН, обласного управління освіти, ЧОІППО. постійно Савченко М.О., Борсяк Л.О.

 

ІХ. Співробітництво з ЗНЗ, РЦІ міста та громадськими організаціями

 

Назва заходу Дата проведення Відповідальний
     1. Організувати роботу та укласти угоди про співпрацю з ЗНЗ міста РЦІ, громадськими організаціями дітей – інвалідів. вересень 2017р. Мельниченко Н.М.

керівники гуртків

     2. Проводити співпрацю з представниками Чернігівського земляцтва. постійно Авдєйчік О.І.
     3. Підтримувати тісні зв’язки з Чернігівським ОІППО, видавництвом „Шкільний світ» щодо проведення науково-методичної роботи. протягом року Мельниченко Н.М.
     4. Продовжити співпрацю ЦТДЮ з ДНЗ, ЗНЗ, міста. протягом року адміністрація

 

     5. Організувати співпрацю закладу з кафедрою англійської мови Ніжинського ДПУ ім. М. Гоголя Протягом року адміністрація

 

Х. Зміцнення навчально-методичної бази

 

Назва заходу Дата проведення Відповідальний
     1. Передплатити періодичні газетно-журнальні видання на 2018 рік. жовтень 2017р. Бабак В.В.
     2. Вести облік надходжень періодичних видань. протягом року Бухтіярова Н.В.

Волик А.О.

     3. Обліковувати  матеріали, які надходять до музею Шевченка протягом року Авдєйчік О.І.
     4. Продовжити  видавничу діяльність вихованців та педагогів. протягом року Мельниченко Н.М.

 

 

Методичні рекомендації з виховної роботи на 2016-2017 н.р.

Про публікації педагогічних працівників дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів міста Прилуки на сторінках фахових освітянських видань та Інтернет-ресурсах за 2015-2016 н.р.

Перелік методичних рекомендацій, підготовлених педагогічними працівниками дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів міста Прилуки за 2015-2016 н .р.

Презентація ВИХОВНИЙ ПРОСТІР “ВИХОВУЄМО ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ” (переглянути)

Про методичні рекомендації до проведення Першого уроку в 2016-2017 н. р., присвяченого відзначенню 25-ї річниці незалежності України

Перше заняття у 2015/2016 навчальному році рекомендуємо провести на тему «Ми – нація єдина!». 

Метою Першого заняття є формування в вихованців розуміння цілісності й соборності України, усвідомлення особистої відповідальності за долю держави, українського народу та процеси становлення України як єдиної політичної нації.

Лейтмотивом Першого заняття має стати ідея розвитку української державності як консолідуючого чинника розвитку українського суспільства та єдності української політичної нації. При цьому важливо розуміти, що об’єднання різних етносів і регіонів України є визначальним для національного відродження, розбудови й удосконалення суверенної, правової держави і громадянського суспільства. Лише завдяки почуттям національної єдності, злагоди, миролюбності можна зміцнити Україну.

Під час заняття мають бути реалізовані такі завдання:

 • ознайомлення вихованців з основними історичними подіями становлення державності України;
 • виховання поваги до державних символів, шанобливого ставлення до традицій українців та представників інших національностей, які населяють країну;
 • сприяння усвідомленню школярами спільних цінностей української нації: державного суверенітету, незалежності, територіальної цілісності й демократичних засад державного устрою;
 • формування правової культури, правосвідомості вихованців, їх поваги до Конституції України, Законів України, усвідомлення своїх прав, свобод та обов’язків;
 • формування готовності служити Батьківщині своєю працею та стати на захист державних інтересів країни;
 • виховання людяності, гідності, справедливості, толерантності, відповідальності – основних моральних цінностей, що визначають ставлення до людей і сприяють єдності країни, стабільності, миру і злагоді в Україні;
 • мотивування вихованців до усвідомленої поведінки на основі розуміння та прийняття ними морально-правових регуляторів життя суспільства і держави;
 • формування негативного ставлення до проявів дискримінації, жорстокості та насильства, засудження військової агресії;
 • формування мовленнєвої культури;
 • спонукання зростаючої особистості до активної протидії українофобству, аморальності, сепаратизму, шовінізму, фашизму [3, с. 172].

Під час підготовки до проведення Першого заняття рекомендуємо опрацювати нормативно-правове і методичне забезпечення національно-патріотичного виховання дітей та вихованцівської молоді, що визначає основні акценти й змістову лінію заняття (додаток 1).

Окрім того, на етапі підготовки до заняття педагогу варто ознайомитися з науковою, науково-популярною, художньою літературою національно-патріотичного спрямування, яку видано впродовж 2013-2015 рр. (додаток 2).

Це сприятиме усвідомленому розумінню суспільно-політичних змін у країні та забезпечить поглиблене опрацювання термінів «патріотизм», «нація».

Реалізації вищезазначених завдань заняття сприятиме створена вчителем урочиста атмосфера, емоційне піднесення, що налаштовує та спонукає вихованців до вивчення історії України, рідного краю, усвідомлення школярами спільних цінностей української нації, викликає бажання дізнатися більше про життя і творчість видатних українців.

Для ефективного проведення Першого заняття важливим є не лише знання педагога та вміле врахування ним вікових й психологічних особливостей дітей, а й особистий приклад, його погляди та практичні дії, відвертість, емоційність, оптимізм та активна патріотична позиція вчителя.

Доцільними будуть наявність елементів державної символіки в одязі вчителя та вихованців, використання жовто-блакитних кольорів, національного вбрання, що підкреслить єдність української нації.

Форми і методи проведення Першого заняття можуть бути різноманітними і мають стати творчим доробком кожного педагога. Глибоке та усвідомлене сприйняття теми забезпечить відповідне оформлення класної кімнати (залу). Зокрема, рекомендуємо використовувати: зображення державної символіки України – Прапор, Герб, Гімн; географічні карти України, Кіровоградської області; ілюстрації краєвидів України та рідного краю; елементи народної символіки, вишитий рушник; портрети видатних українців та відомих людей рідного краю; тексти художніх творів патріотичного спрямування; світлини пам’ятних місць рідного краю; афоризми про патріотизм, боротьбу за свободу тощо.

Моделюючи структуру та зміст Першого заняття в початковій школі, необхідно спиратись на здобутий особистістю морально-духовний фундамент у дошкільному віці та в процесі родинного виховання.

Основний зміст Першого заняття для молодших школярів доцільно спрямувати на соціалізацію особистості, набуття нею громадянських якостей, дотримання соціальних норм і правил. При цьому важливо формувати здатність дитини пізнавати себе як члена сім’ї, родини; дитячої спільноти; як учня; жителя міста чи села; виховувати в неї любов до рідного дому, краю, вулиці, своєї країни, її природи, рідного слова, побуту, традицій.

У ході проведення заняття для цієї вікової групи радимо використовувати художні твори для читання та драматизації, різноманітні тексти виховного і повчального змісту. Їх аналіз та обговорення сприяє вихованню в молодших школярів любові до рідного краю і своєї Батьківщини, поваги до національних традицій і символів українського народу, формуванню почуття гордості за відомих людей України, турботливого ставлення до цінностей і надбань нашої країни.

Як правило, такі тексти готуються вчителем заздалегідь та сприяють поглибленню знань дітей, зокрема: про походження назви столиці нашої країни, рідного міста чи села, річки та інших географічних назв України; про красу і неповторність визначних місць України, про історичне минуле нашої країни та її відомих людей (письменників, художників, історичних постатей, спортсменів, акторів, артистів тощо).

Орієнтовні зразки текстів для читання в початковій школі, що допоможуть дітям дізнатися більше про символи рідної Батьківщини, розміщено у додатку 5.

Складовою Першого заняття для вихованців молодшого шкільного віку може стати підготовка і презентація проектів патріотичного змісту, як наприклад: написання творів про земляків, які прославили рідний край, листів підтримки своїм ровесникам, котрі перебувають в зоні АТО, вітальних листівок захисникам Вітчизни тощо.

Для вихованців 1-4-х класів рекомендуємо використати серію творчих завдань.

 1. Складіть казку про свій рід (родину, сім’ю).
 2. Складіть казку про Україну (або свій рідний край).
 3. Зберіть поштові марки на тему: визначні (історичні) місця та видатні люди України, Кіровоградщини; пам’ятники України.
 4. Малювання на тему: «Малюнок сім’ї» або «Дім. Дерево. Людина», «Ти у мене єдина, Україно», «Ми всі єдина сім’я» (про традиції різних народів), «Як тебе не любити, мій рідний краю!», «Які ми, українці?» (які риси характеру притаманні нам).
 5. Конкурс малюнків на кращу шкільну символіку.
 6. Міні твори на тему: «Моя Україна», «З історії мого рідного краю», «Мій рід (родовід)», «Козацькому роду нема переводу», «Найвідоміші українці», «Я і моя улюблена казка», «Моє рідне місто (село)», «Я і моя улюблена народна пісня», «Я горджусь тобою, Україно!», «Я і культура мого народу», «Україна через 20 років».
 7. Виборювання дітьми почесного права сфотографуватися біля державного прапора України, який знаходиться у школі (для кращих знавців рідної мови, переможців конкурсів, змагань, фестивалів).
 8. Вікторина «Люби, вивчай свій рідний край» (за Т. Ситник):
 • Як називається наша Батьківщина?
 • Які символи нашої держави ти знаєш?
 • Що являє собою герб України?
 • Які кольори на прапорі України?
 • Чому Черкащину називають шевченківським краєм?
 • Як називається урочиста пісня, що є символом держави?
 • На якій вулиці знаходиться твоя школа?
 • Яка річка протікає через твоє місто (село)?
 • Які села та міста Кіровоградщини ти знаєш?

Доцільними будуть запропоновані дітям проблемні питання, що спонукають їх до діалогу, висловлювання власної позиції та ставлення до відповідних учинків. Так, наприклад, мотивувати дітей до вдумливого аналізу своєї поведінки та готовності бути гідним громадянином України можна через низку запитань:

 • Чи згодні ви з висловом: «Без верби й калини нема України»? Чому так говорять?
 • Як ви розумієте прислів’я: «За рідний край і життя віддай»? Чому?
 • Чи задумувався ти над тим, що людина, зриваючи гарну квітку, робить біднішим свій рідний край?

Під час проведення Першого заняття педагог може запропонувати тестові методики та завдання, результати яких використати для подальшого проектування (корегування) виховного процесу, а саме: формування патріотичних почуттів, соціальної та громадянської компетентностей особистості.

З метою виявлення знань змісту понять «родина», «рідня», «рід», «родовід» у дітей 2-3-х класів рекомендуємо використати тестові завдання (за В. Семенко).

 1. Родина – це…

а) мама, тато, діти, бабусі, дідусі, усі родичі;

б) члени сім’ї, які живуть разом;

в) рідна земля.

 1. Рідня – це…

а) усі родичі, які є в людини;

б) тільки ті родичі, які живуть в одному помешканні;

в) сім’я.

 1. Рід – це…

а) усі давні і теперішні родичі;

б) усі давні родичі;

в) усі теперішні родичі.

 1. Родовід – це…

а) імена родичів, які ми знаємо;

б) імена всіх родичів: давніх і теперішніх.

 1. Запишіть імена і по батькові членів вашої родини.

Для вихованців 2-4-х класів пропонуємо такі тестові завдання (за В. Тетьоркіною):

 1. Віднови прислів’я та поясни його зміст.

Батьківщина, без, людина, що, соловей, пісні, без.

 1. Продовж речення.

Моя Батьківщина – ____________________________________________________________________________

Бути справжнім українцем – значить, ___________________________________________________________

Патріотом називають людину, яка _____________________________________________________________

Громадянин України – це той, хто _______________________________________________________________

Я хотів би бачити свою Батьківщину____________________________________________________________

День незалежності України _____________________________________________________________________

Найбільші міста України ________________________________________________________________________

Найбільші ріки України __________________________________________________________________________

Найбільші озера України_________________________________________________________________________

Що ти можеш зробити для того, щоб зберегти багатство і красу нашої Вітчизни? _____________________

Якими народними промислами займалися Українці у давнину?_________________________________________

З метою виявлення рівня розуміння цінності Батьківщини молодшими школярами рекомендуємо використати експериментальні методики «Розуміння гуманістичних цінностей» (для вихованців 3-4 класів), де учням необхідно віднайти правильний варіант серед запропонованих відповідей, який найбільше підходить до поданого поняття та правильно розкриває його сутність, наприклад:

 1. Любити Батьківщину – це…

а) знати й шанувати історію, мову, культуру свого народу;

б) брати участь у добрих справах;

в) знати Гімн, Герб, Прапор України.

 1. Патріот – це той, хто…

а) любить свою Батьківщину, свій народ;

б) любить те місце, де народився;

в) любить свій рідний край.

Використання методики незакінчених речень допоможе у вихованні патріотичних почуттів, правової культури, основних моральних цінностей – людяності, гідності, справедливості, толерантності, відповідальності.

Пропонуємо орієнтовні приклади незакінчених речень:

 1. Для мене Батьківщина – це…
 2. Моя Батьківщина – це…
 3. У ставленні до батьків я маю…
 4. У ставленні до Батьківщини я маю…
 5. Я маю право…
 6. Моїми обов’язками є…
 7. Громадянин України – це той, хто…
 8. Бути патріотом означає…
 9. Я люблю свою рідну землю, тому що…
 10. Любити свій рідний край означає…
 11. Я можу зробити для моєї Батьківщини…
 12. Я покладаю надію на Батьківщину…

Під час проведення Першого заняття для вихованців основної та старшої школи важливо донести ідею української державності як консолідуючого чинника розвитку суспільства й нації в цілому.

Моделюючи зміст заняття для цієї вікової групи, необхідно приділити увагу питанням відновлення історичної пам’яті, ознайомивши вихованців з тривалими державницькими традиціями України через висвітлення історії Київської Русі, Великого князівства Литовського, Війська Запорозького, Гетьманщини, Української Народної Республіки, Гетьманату Павла Скоропадського, Західноукраїнської Народної Республіки, Карпатської України та інших українських визвольних проектів. На особливу увагу заслуговує формування української політичної культури в часи Речі Посполитої та Австро-Угорщини, нове осмислення ролі Кримського Ханату як держави кримськотатарського народу [1, С. 3].

Висвітлюючи сторінки історії, варто звернути увагу вихованців, що українці – козацька нація. А Запорозька Січ була і залишається нині синонімом свободи, незалежності, людської й національної гідності.

З метою поглиблення знань вихованців з історико-культурної спадщини країни, її політичного та соціального розвитку радимо використовувати, на вибір вчителя, віртуальні екскурсії музеями України, зокрема:

Особливого значення набуває ознайомлення вихованців з історією героїчної боротьби українського народу за державну незалежність протягом свого історичного шляху, зокрема у ХХ-ХХІ століттях це ОУН, УПА, дисидентський рух, студентська Революція на граніті, Помаранчева революція, Революція Гідності, бойові дії на Сході України [1, С. 3].

У ході проведення Першого заняття доцільно приділити увагу революційним змінам, що відбулись у листопаді 2013 р. — березні 2014 р., та продемонстрували готовність молодого покоління відстоювати національні цінності, українську державність, орієнтацію на фундаментальні орієнтири світової цивілізації.

Події, які переживає народ України упродовж 2013-2015 рр., ще раз засвідчили, що проголошена у 1991 р. державна незалежність потребує постійного захисту, глибокого розуміння та оцінки того, що відбувається навколо нас. Тому на заняття рекомендуємо запросити учасників бойових дій на Сході країни, представників волонтерських організацій, учасників Революції Гідності, членів сімей Героїв Небесної Сотні та полеглих бійців АТО.

Темами для обговорення мають бути мужність українських військових та добровольців, їх вірність Присязі українському народові, готовність віддати життя за мир і спокій в Україні, а також героїзм простих українців, які виявили свою громадянську позицію.

Логічним продовженням теми відстоювання прав людини, єдності народу України, цілісності її території, мужності і героїзму в ім’я свободи і незалежності буде демонстрація та обговорення документально-публіцистичних фільмів та тематичних відеороликів, присвячених Революції Гідності, Героям Небесної Сотні, бойовим діям на Сході країни(додаток 3).

На етапі підготовки до Першого заняття важливо організувати відвідування військовослужбовців, які отримали поранення внаслідок виконання бойових завдань та проходять реабілітацію, спонукати вихованців до написання листів до вояків у рамках Всеукраїнської акції «Лист пораненому».

Окремої уваги заслуговує волонтерська діяльність, активними учасниками якої є педагоги, учні, батьки. Це сприяє встановленню соціальних зв’язків, опануванню дітьми нових навичок, формуванню у них відповідальної патріотичної поведінки.

Під час Першого заняття рекомендуємо організувати зустрічі з волонтерами, які з перших днів антитерористичної операції допомагають забезпечувати війська захисним спорядженням, ліками, продовольством та, не зважаючи на ризик, вивозять із захоплених міст і сіл мирних громадян. З цією метою радимо скористатися інформацією про волонтерів та громадські організації м. Кіровограда та області, які надають допомогу учасникам АТО, що розміщена удодатку 4.

Звернення до подій минулого та сьогодення буде доцільним завдяки використанню літературної спадщини українських письменників: Т. Шевченка, Лесі Українки, В. Барки, У. Самчука, Т. Осьмачки, В. Сосюри, О. Гончара, О. Довженка, П. Загребельного, В. Симоненка, Л. Костенко, В. Стуса та інших письменників.

Глибокий аналіз подій, учинків героїв їх творів сприятиме формуванню важливого розуміння того, що упродовж історії людства українці, як і інші народи, безпосередньо брали участь у виробленні системи загальнолюдських цінностей, збагачували світову мистецьку скарбницю. Таке розуміння історичного процесу гартуватиме гордість за свій народ, а отже, формуватиме патріотичну особистість.

Щоб художні твори, які вчитель використовує для проведення Першого заняття, забезпечили формування в вихованців морально-етичних цінностей, усвідомлення себе як частини великого етносу з величною історією, необхідно моделювати ситуації, які сприятимуть розумінню учнями суспільно-політичних явищ, змальованих автором у творі, проводити аналогії із сучасністю; через мистецтво слова виховувати любов до Батьківщини й рідної мови, її історії та культури, пробуджувати національну свідомість.

Ефективність проведення Першого заняття значною мірою залежить від вибору форм та методів його організації. Пріоритетна роль має належати активним методам, що ґрунтуються на демократичному стилі взаємодії, спрямовані на самостійний пошук істини, сприяють формуванню критичного мислення, ініціативи й творчості, відкритості, толерантного ставлення до відмінностей між людьми. Тому радимо використовувати: соціально-проектну діяльність, метод відкритої трибуни, демократичний діалог, диспут, дебати, брейн-ринг, заняттяи пам’яті, заняттяи мужності, акції та флешмоби патріотичного спрямування.

Ураховуючи гнучку структурну організацію Першого заняття, де учні є активними учасниками урочистого заходу, у процесі підготовки до його проведення рекомендуємо використати елементи інновацій:

 • презентація українського дитячого художнього фільму «Іван Сила» (за книгою Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу»);
 • майстер-клас із виготовлення арт-листівки для українського воїна;
 • інтерактивна розмова про волонтерство «Відкриті серця України»;
 • презентація проектів «Вся Україна читає дітям» та «Простір української дитячої книги»;
 • колективна гра зі створення панно «Україна – моя країна!»;
 • музейне заняття «Родинна пам’ять – створи музей своєї родини»;
 • майстер-клас «Прикрасимо наше місто (село)»;
 • фото-проект «Світ у дитячих долонях»;
 • авторський стріт-арт на асфальті крейдою (малюнок і назва);
 • гра-репортаж «Видатні імена сучасності»;
 • звіт-мандрівка «Сюжетні замальовки рідного краю».

На Перший заняття можна запросити гостей – представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, батьківської громади, діячів культури і науки, активістів громадських організацій та волонтерського руху, учасників історичних подій, відомих земляків, знавців і шанувальників історії рідного краю. Живе спілкування з гостями, зокрема з людьми, які є гордістю України, нашої області, міста, має велике виховне значення.

У ході підготовки до Першого заняття рекомендуємо використовувати розробки заняттяів та позакласних заходів педагогів області, що спрямовані на формування у школярів української громадянської ідентичності шляхом вивчення історії держави, її національних і культурних традицій, поваги до Законів України, усвідомлення морально-правових норм та загальнолюдських цінностей суспільства. Зазначені матеріали розміщено на веб-сайті науково-методичної лабораторії виховної роботи і формування культури здоров’я КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського».

Список використаних джерел

 1. Концепція національно-патріотичного виховання дітей та молоді, затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 р. № 641.
 2. Методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах, затвердженні наказом Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 р. № 641.
 3. Україна – єдина країна. Розробки заняттяів і позакласних заходів для проведення Першого заняття у 2014/2015 навчальному році: [методичний посібник] / укладачі: Ю.В. Міцай, С.М. Пляка, О.П. Третяк, О.В. Ревнивцева. – Кіровоград: ФО-П Александрова М.В., 2014. – 172 с.